Tab efter udtræden af formueplejeaftale ved investering i ScandiNotes III Mezzanine obligationer, der var købt under formueplejeaftalen.
| Sagsnummer: | 726 /2009 |
| Dato: | 02-07-2010 |
| Ankenævn: | Vibeke Rønne, Hans Daugaard, Troels Hauer Holmberg, Peter Stig Hansen, Erik Sevaldsen |
| Klageemne: |
Værdipapirer - formuestyring
Værdipapirer - køb, salg, rådgivning |
| Ledetekst: | Tab efter udtræden af formueplejeaftale ved investering i ScandiNotes III Mezzanine obligationer, der var købt under formueplejeaftalen. |
| Indklagede: | DiBa Bank |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Indledning.
Denne klage vedrører, om DiBa Bank har pådraget sig et erstatningsansvar over for klageren enten i forbindelse med bankens investering i ScandiNotes III Mezzanine obligationer i henhold til en formueplejeaftale med klageren eller i forbindelse med forhold efter klagerens udtræden af formueplejeaftalen.
Sagens omstændigheder.
Klageren, som er født i 1926, er kunde i DiBa Bank.
Den 16. november 2006 indgik klageren en aftale med banken om formuepleje af sine frie midler. Af aftalen fremgår:
"…
Bemyndigelse
… Banken er således bemyndiget til løbende at disponere over og omlægge depotet samt foretage geninvestering af indestående på kontoen.
…
Aftalens formål
Med henblik på størst muligt afkast af opsparingen forvalter banken, dog under hensyntagen til den valgte investeringsstrategi - efter bedste skøn - de aktiver, der er placeret i ovennævnte depot og ovennævnte konto i overensstemmelse med betingelserne i denne aftale.
Banken alene træffer afgørelse om, på hvilke tidspunkter og i hvilke papirer, der skal investeres indenfor den valgte investeringsstrategi. …
Ansvar
Al investering er forbundet med mulighed for både gevinst og tab. Kunden erklærer ved sin underskrift på denne aftale at være bekendt med, at investering i værdipapirer indebærer risiko for tab, der bl.a. kan opstå i forbindelse med ændringer i værdipapirerne, i valutakurser eller i udsteders situation. Omfanget af denne risiko afhænger bl.a. af de aftalte retningslinjer for investeringerne. Banken påtager sig intet ansvar for utilfredsstillende resultat, herunder negativt resultat i forbindelse med den løbende forvaltning.
Banken bestræber sig på at forvalte kapitalen i overensstemmelse med denne aftale bedst muligt. Kunden er indforstået med ikke at gøre banken erstatningsansvarlig for noget fejlskøn eller tab, undtagen i tilfælde af grov uagtsomhed eller bevidste misligheder fra bankens side.
Investeringshorisont
Tidshorisonten for de aftalte investeringer er 0-5 år, svarende til en kort investeringshorisont.
Risikoprofil
Middel risiko:
Kunden ønsker et højere afkast end afkastet for den toneangivende danske obligationsrente set over den samlede investeringshorisont. Afkastet kan i perioder udvise store udsving i både negativ og positiv retning i forhold til det afkast kunden forventer. Kundens absolutte afkast kan i enkelte år være forbundet med tab, men set over den samlede investeringshorisont er der mulighed for et positivt afkast, der overstiger den toneangivende danske obligationsrente.
Definitioner
Obligationsbaserede investeringer: Omfatter danske statsobligationer, realkreditobligationer, erhvervsobligationer, virksomhedsobligationer, obligationsbaserede investeringsforeninger i danske og udenlandske obligationer samt andre investeringsprodukter, hvor det underliggende aktiv er obligationslignende.
…
Investeringsfordeling
Banken anbefaler følgende overordnede investeringsfordeling:
Risikoprofil | 0-5 års investeringshorisont | Over 5 års investeringshorisont | ||
Lav | Aktier: | 0-20% | Aktier: | 0-30% |
Obligationer: | 80-100% | Obligationer: | 70-100% | |
Middel | Aktier: | 0-30% | Aktier: | 0-50% |
Obligationer: | 70-100% | Obligationer | 50-100% | |
Høj | Aktier: | 0-50% | Aktier | 0-75% |
Obligationer: | 50-100% | Obligationer | 25-100% | |
Aktier skal i ovennævnte matrix opfattes som aktiebaserede investeringer, og obligationer skal opfattes som obligationsbaserede investeringer.
Kundens valg af investeringshorisont og risikoprofil | Aktier: | 0-30% | |
giver følgende standard-investeringsfordeling: | Obligationer: | 70-100% | |
Midlernes fordeling samt valg af værdipapirer foretages ud fra bankens aktuelle markedsvurdering og den af kunden valgte risikoprofil og investeringshorisont. Den aktuelle fordeling mellem aktier og obligationer kan til enhver tid oplyses af banken.
Kunden er indforstået med, at den procentuelle fordeling på grund af markedssvingninger i perioder kan afvige. I sådan tilfælde vil banken indenfor et passende tidsrum sikre, at depotets sammensætning tilpasses den planlagte fordeling.
…"
Den 28. november 2006 købte banken i henhold til formueplejeaftalen til klagerens depot bl.a. nominelt 240.958,88 kr. 2% ScandiNotes III Mezzanine 1/11 2015 obligationer til kurs 91 for 219.272,58 kr.
Klageren har anført, at han den 7. november 2007 forespurgte banken om købet af ScandiNotes obligationerne med udløb i 2015, da det stred mod den aftalte investeringshorisont på mindre end 5 år fra 2006. Banken bestrider, at klageren skulle have påtalt løbetiden på obligationerne.
Den 2. januar 2008 opsagde klageren formueplejeaftalen. Klageren beholdt ScandiNotes III Mezzanine obligationerne. Opsigelsen var ifølge klagerens brev af 29. april 2009 begrundet med, at afkastet ikke stod i et gunstigt forhold til omkostningerne, specielt når der ikke var ønsker om at ændre porteføljen.
Af en udskrift pr. 17. januar 2008 fremgår, at kursværdien af værdipapirerne i klagerens tidligere formueplejedepot er ca. 1.000.000 kr.
Den 27. juni 2008 solgte klageren nominelt 80.000 kr. af ScandiNotes III Mezzanine obligationerne til kurs 91,50 for 73.200 kr.
Den 9. februar 2009 modtog klageren information fra udstederen af ScandiNotes III Mezzanine om, at obligationerne ved udløb ville blive udtrukket med 93,046 % af den oprindelige hovedstol som følge af forhold vedrørende ebh Bank.
Ved brev af 24. marts 2009 anførte klageren, at investeringen i ScandiNotes obligationerne var mere risikabel end aftalt med banken i formueplejeaftalen og foreslog, at banken købte hans resterende beholdning på nominelt 160.958,88 kr. til kurs 93,046.
Ved brev af 8. april 2009 afviste banken at tilbagekøbe obligationerne, da banken anså investeringen for at være foretaget i overensstemmelse med formueplejeaftalen, og da klageren efter opsigelse af formueplejeaftalen havde haft mulighed for salg af obligationerne.
Ved brev af 29. april 2009 fastholdt klageren sin klage overfor banken.
Den 18. maj 2009 modtog klageren information fra udstederen af ScandiNotes III Mezzanine om, at obligationerne ved udløb ville blive udtrukket med 45,77 % af den oprindelige hovedstol som følge af forhold vedrørende to islandske banker.
Ved brev af 8. juni 2009 fastholdt banken sin afvisning af at tilbagekøbe obligationerne.
Den 29. juni 2009 modtog klageren information fra banken om, at ScandiNotes III Mezzanine obligationerne var nedskrevet til kurs 0.
Parternes påstande.
Klageren har den 1. juli 2009 indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at DiBa Bank tilpligtes at indfri hans beholdning nominelt 160.958,88 kr. af ScandiNotes III Mezzanine obligationer til kurs 93,046.
DiBa Bank har nedlagt påstand om frifindelse.
Parternes argumenter.
Klageren har bl.a. anført, at han i sommeren 2006 realiserede alle sine aktier for at have en forsigtigere formuesammensætning.
Banken foretog ikke nogen nærmere undersøgelse af hans risikoprofil forinden indgåelsen af formueplejeaftalen.
Det delvise salg af ScandiNotes obligationerne i juni 2008 skyldes ikke, at han da var blevet opmærksom på risikoen ved investeringen, men at han skulle bruge likviditet og var utilfreds med løbetiden på obligationerne.
I september 2008 blev han opmærksom på, at ScandiNotes obligationerne var kreditobligationer til et bredt udsnit af banker herunder islandske banker, hvis økonomi var tvivlsom.
Banken har ikke overholdt vilkåret i formueplejeaftalen om en moderat risiko.
Obligationerne var mere risikable end aktier.
Ved hans påtale i november 2007 af, at ScandiNotes obligationernes først udløb i 2015, oplyste banken, at obligationerne formentlig ville blive indfriet i 2010. Han har ikke - som påstået af banken - investeret i Skibskreditobligationer med udløb i 2013, da disse obligationer blev købt af banken i henhold til formueplejeaftalen i november 2006.
DiBa Bank har bl.a. anført, at formueplejeaftalen giver banken fuldmagt - og en forpligtelse - til at handle værdipapirer på klagernes vegne indenfor den valgte investeringsstrategi.
Klageren valgte en middel risikoprofil og en investeringshorisont under 5 år. Dette skete efter en nøje kortlægning af klagerens forhold.
Det fremgår bl.a. af formueplejeaftalen, at "kunden ønsker et højere afkast end afkastet for den toneangivende danske obligationsrente set over den samlede investeringshorisont", og at "afkastet kan i perioder udvise store udsving i både negativ og positiv retning".
Banken skulle i henhold til aftalen investere 0-30 % af klagerens midler i aktier og 70-100 % i obligationer herunder erhvervsobligationer, hvilket ScandiNotes er.
ScandiNotes III Mezzanine havde ratingen Baa, som må anses for værende lav risiko. Det bestrides, at obligationerne skulle være mere risikable end aktier henset til, at der på obligationerne er mere end 1 skyldner, en aftalt rente, en aftalt løbetid, en konstruktion, hvorefter en Junior-obligation skulle tage de første tab, og at bankernes aktie- og egenkapital skulle tabes, førend det ville gå ud over den ansvarlige kapital.
De økonomiske forhold i de i ScandiNotes låntagende banker blev først dramatisk forværret fra sommeren 2008.
Klageren skulle ikke rådgives om de enkelte investeringer, som banken i henhold til formueplejeaftalerne foretog herunder købet af ScandiNotes obligationerne.
Banken har investeret i overensstemmelse med den indgåede aftale.
Det bestrides, at klageren skulle have påtalt løbetiden på ScandiNotes obligationerne. Det bemærkes, at klageren selv har investeret i Skibskreditobligationer med udløb i 2013.
Det fremgår af aftalerne, at klageren er indforstået med ikke at gøre banken ansvarlig for fejlskøn eller tab undtagen ved grov uagtsomhed eller bevidste misligheder fra bankens side.
Klageren har efter eget ønske opsagt formueplejeaftalen, hvorefter han overtog ansvaret for egen formueforvaltning. Han har haft rig lejlighed til at sælge værdipapirer, som han fandt for risikable. I juni 2008 solgte klageren nominelt 80.000 kr. ud af sin beholdning på nominelt 240.958,88 kr. ScandiNotes obligationer, angiveligt fordi han manglede likviditet og fandt løbetiden for lang. Banken bør ikke bære risikoen for, at klageren ikke solgte hele sin beholdning.
Det fremgår af brevet af 9. februar 2009, at hovedstolen på ScandiNotes III Mezzanine nedskrives til 93,046 %. Dette var ikke en opgørelse over obligationens kursværdi, hvorfor det ikke giver mening at påstå banken forpligtet til indfrielse til denne kurs.
Ankenævnets bemærkninger og konklusion.
Klageren opsagde den 2. januar 2008 formueplejeaftalen. Baggrunden herfor var ifølge hans brev af 29. april 2009 til Diba Bank, at "afkastet ikke stod i et gunstigt forhold til omkostningerne, specielt når der ikke var ønsker om at ændre porteføljen", og således ikke en ændring af klagerens risikoprofil. Under disse omstændigheder finder Ankenævnet ikke grundlag for at pålægge banken at rådgive klageren om risici forbundet med de værdipapirer, der beroede i klagerens depot, idet bemærkes, at bankens investering i ScandiNotes III Mezzanine obligationer lå inden for aftalens investeringsområde.
Ved opsigelsen af formueplejeaftalen overtog klageren herefter ansvaret for kursudviklingen på sin beholdning af ScandiNotes III Mezzanine obligationer. Klageren gives derfor ikke medhold.
Som følge heraf træffes følgende
a f g ø r e l s e :
Klagen tages ikke til følge.