Indsigelse mod afvisning af akkord.
| Sagsnummer: | 743/2023 |
| Dato: | 30-08-2024 |
| Ankenævn: | Henrik Waaben, Morten Winther Christensen, Jimmy Bak, Rolf Høymann Olsen og Anna Marie Schou Ringive. |
| Klageemne: |
Akkord - afslag
|
| Ledetekst: | Indsigelse mod afvisning af akkord. |
| Indklagede: | Danske Bank |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Indledning
Sagen vedrører indsigelse mod afvisning af akkord.
Sagens omstændigheder
Klageren var kunde i Danske Bank, hvor han siden 2001 havde haft en kassekredit.
I en mail af 14. november 2023 til banken kom klageren med et forslag til en frivillig akkord, som han ønskede bankens stillingtagen til. Han foreslog at betale et engangsbeløb på 10-20.000 kr. til endelig indfrielse af kreditten. Alternativt foreslog han en afdragsordning, hvor han ville betale 500 kr. om måneden i fem år.
Banken afslog klagerens akkordforslag ved en mail af 15. november 2023.
Der blev efterfølgende udvekslet en mailkorrespondance mellem klageren og banken. I en mail af 8. december 2023 til klageren anførte banken:
”Vi har nu haft mulighed for at se nærmere på din ansøgning om akkord på din kassekredit.
Vi kan desværre ikke imødekomme din ansøgning. Vi vil kunne tilbyde at omlægge din kredit til et lån med afvikling over 10 år (Mod normalt 5 år) til vores laveste rente for forbrugslån p.t. 10,35% p.a.”
Banken har oplyst, at den nuværende kreditramme er på 110.000 kr. Renten er variabel og udgør for tiden 12,05 %. Saldoen på kreditten var den 24. januar 2024 negativ med 107.107,81 kr.
Parternes påstande
Den 11. december 2023 har klageren indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at Danske Bank skal give ham en frivillig akkord på de vilkår, som han har foreslået.
Danske Bank har nedlagt påstand om frifindelse.
Parternes argumenter
Klageren har anført, at han er 74 år og pensionist og ser det som umuligt at tilbagebetale kassekreditten i hans høje alder, idet hans pension ikke stiger af betydning, mens der i øvrigt er stigende priser på alt. Hans finansielle situation er så kritisk, at han har foreslået en frivillig akkord på et mindre beløb end de 110.000 kr., som han skylder, enten som et engangsbeløb eller tilbagebetaling over måske fem år.
Han fratrådte arbejdsmarkedet i 2013 og blev pensionist med en almindelig folkepension og en ratepension. Banken kan ud fra hans økonomiske oplysninger, blandt andet hans budget, se, at hans rådighedsbeløb er meget snævert hver måned. Alligevel har den tilbudt ham et lån med over 10 % i rente mod nuværende over 13 % svarende til ca. 1.000 kr. alene i rente hver måned.
Han har prøvet at være lidt proaktiv over for banken, men den kunne godt vise en lidt mere human indstilling både på grund af hans alder og på grund af, at hans økonomi er ved at falde totalt sammen. Han har i mange år betalt enhver sit, men banken giver ham ikke en reel chance.
Han har fået mulighed for at låne op til 20.000 kr. af sin familie, så han kan indgå en akkord med et højere beløb, end det han oprindelig foreslog banken.
Danske Bank har anført, at banken ikke var forpligtet til at acceptere klagerens akkordforslag af 14. november 2023.
Banken ønsker heller ikke at acceptere klagerens nye akkordforslag.
Banken kan ikke pålægges at indgå en akkordaftale på vilkår, banken ikke ønsker at acceptere.
Banken har ikke på noget tidspunkt stillet klageren i udsigt, at den ville acceptere at akkordere en del af bankgælden.
Banken har i øvrigt ikke har handlet ansvarspådragende.
Ankenævnets bemærkninger
Klageren var kunde i Danske Bank, hvor han siden 2001 havde haft en kassekredit.
Banken har oplyst, at den nuværende kreditramme er på 110.000 kr. Renten er variabel og udgør for tiden 12,05 %. Saldoen på kreditten var den 24. januar 2024 negativ med 107.107,81 kr.
Klageren har rettet henvendelse til banken med forslag til en frivillig akkord, hvilket banken har afslået.
Ankenævnet finder, at det beror på bankens egen kreditmæssige afgørelse, om den vil acceptere en akkordordning. Ankenævnet kan ikke pålægge banken at acceptere en akkord.
Klageren får herefter ikke medhold i klagen.
Ankenævnets afgørelse
Klageren får ikke medhold i klagen.