Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Klage over en svensk bank med en dansk filial som klageren ikke var kunde i.

Sagsnummer: 311/2011
Dato: 14-02-2012
Ankenævn: Kari Sørensen, Karin Duerlund, Niels Bolt Jørgensen og Morten Bruun Pedersen
Klageemne: Formalitetsafgørelse - ankenævnets kompetence
Afvisning - udenlandske pengeinstitutter § 2, stk. 1/ § 5, stk. 2
Ledetekst: Klage over en svensk bank med en dansk filial som klageren ikke var kunde i.
Indklagede: Nordnet Bank AB
Øvrige oplysninger:
Senere dom:
Pengeinstitutter

Indledning

Sagen vedrører, om Ankenævnet har kompetence til at behandle en klage over en svensk bank med en dansk filial, som klageren ikke var kunde i.

Sagens omstændigheder

Klageren er kunde i Nordnet Bank AB, der er et svensk aktieselskab, der drev grænseoverskridende virksomhed i Danmark.

Klageren har et værdipapirdepot i banken, hvor han havde et antal Lundbeck aktier. På et ikke oplyst tidspunkt indlagde han en såkaldt "stop loss ordre" i bankens handelssystem, hvorefter Lundbeck aktierne skulle sælges, når de nåede et bestemt kursniveau. Klageren solgte efterfølgende Lundbeck aktierne.

Den 1. december 2010 blev en filial af Nordnet Bank AB i Danmark registreret hos Finanstilsynet.

Den 17. marts 2011 effektuerede banken salg af 13.500 stk. Lundbeck aktier fra klagerens depot. Salget skete som følge af stop loss ordren på trods af, at der ikke fandtes Lundbeck aktier i depotet.

Klageren troede, at stop loss ordrer blev slettet automatisk, når beholdningen var "0" på grund af, at kurserne var steget, da han skulle generhverve aktierne i markedet for at dække den opstartede "korte" position.

Den 31. marts 2011 anmodede klageren banken om at erstatte tabet opgjort til 37.867,73 kr.

Ved brev af 11. april 2011 afviste banken erstatningskravet.

Den 14. juni 2011 indbragte klageren sagen for Ankenævnet.

Ved brev af samme dato afviste sekretariatet klagen med henvisning til Ankenævnets vedtægter § 2, stk. 1. Sekretariatet fandt, at Ankenævnet ikke har kompetence til at behandle klagen.

Den 1. juli 2011 blev klageren sammen med andre danske kunder overført til Nordnet Bank AB’s danske filial.

Ved nyt klageskema af 20. juli 2011 anmodede klageren om at få sekretariatsafvisningen indbragt for Ankenævnet.

Af "Brugervilkår m.m. for automatisk handel og stop loss" for Nordnet Bank AB fremgår:

"…

Som bruger af Nordnet Bank AB’s (Nordnet) Automatisk handel og Stop Loss-funktioner godkender du følgende vilkår og bekræfter samtidigt at du kender til de begrænsninger i systemet og de risici som er forbundet med anvendelsen af denne tjeneste. Du bør nøje sætte dig ind i hvordan denne tjeneste fungerer og konsekvenserne heraf inden du anvender systemet. Nordnet vil også gøre dig opmærksom på, at handel med værdipapirer generelt indebærer en risiko og du bør sikre dig at du ikke sætter din privatøkonomi over styr.

1.Ordrer som køb eller salg af aktier via Automatisk handel og Stop Loss-funktionen sendes først til respektive børs, når den af Kunden angivne triggerværdi opnås. Det indebærer at Kundens ordrer havner i tidsprioritering efter andre indeliggende ordre[r] til modsvarende kurs, selvom dennes vilkår blev lagt ind tidligere.

2.Som med alle andre ordrer afgivet via webtjenesten, WinTrade Mobil eller WinTrade eller andre handelsapplikationer fra Nordnet findes der ingen garantier for at en afgivet ordre bliver handlet.

3.Ordrer afgivet via Automatisk handel og Stop Loss-funktionen er afhængig af den triggerværdi som Kunden har angivet. Triggerværdien modsvares af seneste handel i den aktie som ordren gælder. Kunden bør ved anvendelsen af Automatisk handel og Stop Loss-funktionen være opmærksom på følgende. En evt. fejlagtig handel på børsen som senere makuleres kan betyde at Kundens ordre alligevel sendes til børsen. Det kan dermed medføre at en ordre afgivet som Automatisk handel eller Stop Loss kan blive handlet p.g.a. en seneste kurs på en fejlagtig handel som ikke modsvare en virkelig markedsværdi eller Kundens forventninger om den seneste handel i en aktie.

7. Automatisk handel og Stop Loss-funktionen tilbydes Kunden, som et komplement til Nordnets handelssystemer, uden ekstra betaling. Anvendelse af Automatisk handel og Stop Loss-funktionen sker for Kundens egen risiko. Nordnet har ikke ansvar for direkte eller indirekte skader, såsom manglende gevinst eller indtjening eller for anden skade som brugeren eller [tredjemand] får på grund af fejl eller brister i Automatisk handel og Stop Loss-funktionen, dennes tilgængelighed og sikkerhed[.]

Nordnet har ikke noget ansvar i nogen sammenhæng for direkte eller indirekte skader, udebleven gevinst eller indkomst eller for anden skade, som rammer brugeren eller tredjemand på grund af ovenstående og begivenheder eller omstændigheder som kan sammenlignes med ovenstående."

Det fremgår af Pengeinstitutankenævnets vedtægter § 2, stk. 1 at:

"…

Ankenævnet behandler klager over danske og færøske pengeinstitutter og deres herværende datterselskaber. Klager over grønlandske pengeinstitutter er ikke omfattet af Ankenævnets kompetence. Ankenævnet behandler ikke klager over danske pengeinstitutters fællesejede selskaber, som ikke har et direkte kundeforhold. Ankenævnet behandler endvidere klager over danske filialer af udenlandske pengeinstitutter, herunder grønlandske …

…"

Parternes påstande

Klageren har den 14. juni 2011 indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at Nordnet Bank AB skal betale en erstatning på 37.867,73 kr. samt renter og eventuelle omkostninger ved sagen.

Nordnet Bank AB har nedlagt påstand om principalt afvisning, subsidiært frifindelse.

Parternes argumenter

Klageren har anført, at Ankenævnet bør kunne realitetsbehandle klagen.

Han solgte hele sin beholdning af Lundbeck aktier, inden banken solgte de 13.500 stk. Lundbeck aktier fra hans depot. Han troede, at stop loss ordren blev slettet automatisk, når beholdningen gik i 0. Som følge af stop loss ordren gik han derfor ufrivilligt og utilsigtet short i Lundbeck aktierne. Dette burde ikke kunne ske. Andre investeringsmæglere sletter automatisk sådanne relaterede ordrer for at undgå skuffelser.

Transaktionen er i strid med stop loss begrebet. Banken reklamerer ikke med, at funktionen er et automatisk handelssystem, men med, at der er tale om en "stop loss profit funktion", hvilket forudsætter, at der er en værdipapirbeholdning at handle med.

Det fremgår af alle knapper man trykker på, at det er stop loss. Der er på intet tidspunkt indbygget en advarsel el.lign. som henleder opmærksomheden på dette forhold.

Han dækkede sin ufrivillige short position straks han blev opmærksom på problemet og minimerede tabet til 37.867,73 kr. Tabet ville på grund af den efterfølgende kursudvikling have været betydeligt større, hvis han ikke havde reageret straks.

Der er ikke indgået en aftale om short handel mellem ham som forbruger og Nordnet Bank. Han indgik alene en aftale om at beskytte sig mod tab, men indgik ikke en kompliceret finansiel kontrakt som en aftale om short handel er. Skulle Ankenævnet finde, at der er indgået en aftale, skal denne tilsidesættes, jf. Aftl § 36, § 38B og § 38c.

Nordnet Bank AB har til støtte for afvisningspåstanden anført, at klageren indbragte en klage over en aktiehandel, som blev effektueret på et tidspunkt, hvor klageren var kunde i den svenske Nordnet Bank AB, som på daværende tidspunkt drev grænseoverskridende virksomhed i Danmark. Klageren blev først kunde i den danske filial af Nordnet Bank AB den 1. juli 2011.

Banken er svensk, og klage over banken kan indbringes for bl.a. "Allmänna reklamationsnämnden" i Sverige.

Pengeinstitutankenævnet har ikke kompetence til at behandle klagen.

Der henvises til Pengeinstitutankenævnets afgørelse 088/2011, der drejede sig om, hvorvidt Pengeinstitutankenævnet havde kompetence til at behandle en klage over Nordnet Bank AB.

Banken har til støtte for frifindelsespåstanden anført, at banken ikke handlede ansvarspådragende.

Klageren benyttede handelstjenesten "Automatisk handel og stop loss". I den forbindelse godkendte klageren Nordnet Bank AB’s "Brugervilkårene m.m. for automatisk handel og stop loss", som er fremlagt under sagen.

Klageren indgik en aftale om "short handel" (lån af aktier som sælges på børsen) med banken. Aftalen gav klageren mulighed for at tage short positioner ved at benytte handelstjenesten "Automatisk handel og stop loss".

Klageren havde selv ansvaret for de ordrer, han lagde ind i handelstjenesten og var ansvarlig for at kontrollere de ordrer han afgav. Dette gælder også automatiske langtidsordrer i kombination med bl.a. aftale om short handel.

Ankenævnets bemærkninger og konklusion

Det følger af Pengeinstitutankenævnets vedtægter § 2, stk. 1, at Ankenævnet behandler klager over danske og færøske pengeinstitutter og deres herværende datterselskaber. Endvidere behandler Ankenævnet klager over danske filialer af udenlandske pengeinstitutter.

Den 17. marts 2011 solgte den svenske Nordnet Bank AB 13.500 stk. Lundbeck aktier på vegne af klageren. Salget skete som følge af en stop loss ordre klageren havde lagt ind via Nordnet Banks hjemmeside forinden.

Efter det oplyste blev klageren først sammen med andre danske kunder overført til Nordnet Bank AB’s danske filial den 1. juli 2011. Bankens salg af 13.500 stk. Lundbeck aktier er således sket før klageren blev kunde i den danske filial, og klagen falder derfor uden for Ankenævnets kompetence.

Ankenævnet tiltræder derfor sekretariatets afvisning af klagen.

Som følge heraf træffes følgende

a f g ø r e l s e :

Ankenævnet kan ikke behandle klagen.

Klagegebyret tilbagebetales klageren .