Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Investering i ScandiNotes II Senior, ScandiNotes III Mezzanine og ScandiNotes IV Mezzanine obligationer i henhold til formueplejeaftale med lav risikovillighed.

Sagsnummer: 443/2010
Dato: 25-05-2011
Ankenævn: Eva Hammerum, Christian Bremer, Jesper Claus Christensen, Maria Hyldahl, Bent Olufsen
Klageemne: Værdipapirer - formuestyring
Ledetekst: Investering i ScandiNotes II Senior, ScandiNotes III Mezzanine og ScandiNotes IV Mezzanine obligationer i henhold til formueplejeaftale med lav risikovillighed.
Indklagede: DiBa Bank
Øvrige oplysninger: IF
Senere dom:
Pengeinstitutter

Medhold klager


Indledning.

Denne klage vedrører, om DiBa Bank har pådraget sig et erstatningsansvar over for klageren i forbindelse med bankens investering af klagerens midler i ScandiNotes II Senior, ScandiNotes III Mezzanine og ScandiNotes IV Mezzanine obligationer i henhold til en formueplejeaftale med lav risikovillighed.

Sagens omstændigheder.

Den 5. december 2007 indgik klageren en formueplejeaftale med DiBa Bank. Af aftalen fremgår:

"… Aftalen bemyndiger DiBa Bank til, uden forudgående kontakt med mig og for min regning, at disponere over midlerne beroende i depotet og på kontoen, …

Aftalen forpligter DiBa Bank til at foretage indkøb af værdipapirer indenfor den i aftalen nævnte investeringsstrategi.

Forvaltningen af mine investeringer skal som udgangspunkt ske inden for de nedenfor anførte grænser. DiBa Banks porteføljegruppe overvåger og vurderer løbende sammensætningen af værdipapirer omfattet af denne aftale. Overvågningen tager udgangspunkt i en løbende kontrol af overholdelse af de til enhver tid gældende procentfordelinger i investeringsstrategien. DiBa Banks vurdering tager udgangspunkt i en makroøkonomisk vurdering samt en vurdering af de aktuelle markedsforhold for de aktivklasser, der indgår i investeringsstrategien. DiBa Bank kan som følge af ændrede markedsforhold foretage en ændring af investeringssammensætningen. En ændring foretages altid ud fra den valgte investeringsprofil eller risikotal i henhold til særskilt aftale. Den aktuelle fordeling mellem aktivtyper kan til enhver tid oplyses af DiBa Bank.

Jeg vil min. hver 6. måned modtage oversigter, hvor blandt andet depotbeholdning, værdipapirkurser m.v. vil fremgå.

Investeringsprofil

DiBa Banks rådgivning sker i overensstemmelse med min investeringsprofilaftale, hvoraf min risikovillighed fremgår.

(1-3 = lav risiko, 4-7 = mellem risiko, 8-10 = høj risiko)

Risikovillighed: 2

Formålet med denne investering er: Frie midler, med en tidshorisont på 10 år.

Investeringsstrategi

På baggrund af modtagne oplysninger, herunder gældende Investeringsprofil, er der udarbejdet en investeringssammensætning.

Denne investeringssammensætning anvendes til FRIE MIDLER (6012). Risikotal 1-2, lav risikovillighed. Ønsker så risikofrie investeringer som muligt, også selv om afkastet af den grund bliver minimalt. Ønsker minimalt værdiudsving i formuen.

Alle oplysninger om investeringssammensætningen er alene vejledende.

De i fuldmagtsaftalen nævnte procentfordelinger på de enkelte papirer er et udtryk for minimum og maksimumgrænser på investeringstidspunktet. Udviklingen på de enkelte papirer kan bevirke, at grænserne i perioder ikke fuldstændig opretholdes. Ved nyinvesteringer vil investeringsaftalens procentfordelinger tilstræbes genoprettet.

Al investering er forbundet med mulighed for både gevinst og tab. … Omfanget af denne risiko afhænger bl.a. af de aftalte retningslinier for investeringerne.

DiBa Bank bestræber sig på bedst muligt at forvalte kapitalen i overensstemmelse med denne aftale. Kunden er indforstået med ikke at gøre DiBa Bank ansvarlig for noget fejlskøn eller tab, undtagen i tilfælde af grov uagtsomhed eller bevidste misligheder fra DiBa Banks side.

…"

Af aftalen fremgår følgende sammensætning af værdipapirer:

Papirnavn/-gruppe

Min. %

Max. %

Obligationer med over 5 års løbetid F

5

25

Obligationer med 2-5 års løbetid F

25

45

Obligationer med 0-2 års løbetid F

40

60

Banken investerede herefter klagerens midler.

Af en beholdningsoversigt pr. 30. juni 2008 for klagerens depot fremgår:

Papirnavn

Kursværdi inkl.
vedh. rente

% af total

Danske obligationer

2% Scandinotes lii Mezzanine 1

313.952,95

13,40

2,00% Danmarks Skibskreditfond

343.471,29

14,66

3,00% Scandinotes Ii Senior 20

1.183.866,80

50,54

Scandinotes lv Mezzanine

499.292,40

21,31

Danske obligationer i alt

2.340.583,44

99,91

OBLIGATIONER I ALT:

2.340.583,44

99,91

Kontantbeholdninger

Opbevaringsdepot formuepleje

2.045,04

0,09

Kontantbeholdninger i alt

2.045,04

0,09

KONTANTBEHOLDNINGER I ALT:

2.045,04

0,09

PORTEFØLJE I ALT:

2.342.628,48

100,00

Klageren havde da nominelt 1.202,095,29 ScandiNotes II Senior, nominelt 340.061,50 ScandiNotes III Mezzanine og nominelt 540.637,91 ScandiNotes IV Mezzanine obligationer.

I forbindelse med en mail af 20. februar 2009 til banken fra klageren, hvori hun udtrykte frustration over udviklingen i hendes investeringer, har banken oplyst, at den tilbagekøbte nominelt 200.061 ScandiNotes III Mezzanine og (- hvad der oprindeligt svarede til) nominelt 300.637 ScandiNotes IV Mezzanine obligationer. Klageren havde herefter nominelt 140.000 ScandiNotes III Mezzanine og nominelt 240.000 ScandiNotes IV Mezzanine obligationer.

Ved brev af 13. juli 2010 skrev klageren til Forbrugerombudsmanden og gav udtryk for, at hun ønskede, at banken også tilbagekøbte de resterende ScandiNotes obligationer.

Ved brev af 6. august 2010 foreslog Forbrugerombudsmanden klageren at indgive en klage til Pengeinstitutankenævnet.

Parternes påstande.

Klageren har den 12. august 2010 indbragt sagen for Ankenævnet, der forstår påstanden således, at DiBa Bank skal tilbagekøbe hendes beholdning af ScandiNotes II Senior, ScandiNotes III Mezzanine og ScandiNotes IV Mezzanine obligationer.

DiBa Bank har nedlagt påstand om frifindelse.

Parternes argumenter.

Klageren har bl.a. anført, at banken valgte at investere 2,3 mio. kr. primært i ScandiNotes obligationer til trods for, at hun ikke var risikovillig.

Hun har kun ønsket "det sikre", så udviklingen er rigtig trist.

Banken har i sin opgørelse af tabet ikke taget højde for, at hun har betalt topskat (- svarende til 71.000 kr.) af den renteindtægt, som banken modregner i tabet.

DiBa Bank har bl.a. anført, at banken indenfor rammerne af formueplejeaftalen havde en forpligtelse og en fuldmagt til at forvalte klagerens midler.

I formueplejeaftalen blev den nærmere opbygning af investeringer, som banken kunne foretage, aftalt. Det fremgår, at der kan investeres i erhvervsobligationer, danske og udenlandske aktier efter en af banken bestemt procentuel fordeling mellem de i aftalen nævnte aktivtyper.

Klageren skulle ikke rådgives om de foretagne investeringer, idet formueplejen blev overdraget til banken som professionel part.

Banken var ved investeringernes foretagelse helt og fuldt klar over obligationernes opbygning, risiko og hæftelse.

Banken foretog inden investering i ScandiNotes obligationerne en vurdering af risikoen. Banken lagde bl.a. følgende faktorer til grund:

- obligationernes rating

- hvor ofte et pengeinstitut ikke har kunnet honorere sin ansvarlige lånekapital

- hvor ofte flere pengeinstitutter samtidig ikke har kunnet honorere deres ansvarlige lånekapital

- den tætte overvågning Finanstilsynet foretog af den danske finansielle sektor

ScandiNotes III Mezzanine og IV Mezzanine obligationerne fik ved udstedelsen ratingen Baa - og ScandiNotes II Senior blev højere ratet. Dette må anses for værende lav risiko.

Samtlige værdipapirer var børsnoterede, og de officielle kurser kan derfor tages som markedets vurdering af papirernes risiko på investeringstidspunktet. Det er således uomtvisteligt, at det organiserede marked vurderede risikoen som lav.

Af aftalen om formuepleje fremgår en ansvarsfraskrivelsesklausul.

Hvis der ikke er flere banker, som går konkurs frem til indfrielsestidspunktet, vil det samlede tab på investering i ScandiNotes obligationerne (pr. 8. september 2010) kunne opgøres til 195.530,73 kr.

Ankenævnets bemærkninger og konklusion.

Af formueplejeaftalen, som klageren indgik med DiBa Bank i december 2007, fremgår, at der kan foretages investering i obligationer med forskellig løbetid, og at alle oplysninger om investeringssammensætningen alene er vejledende.

Investering i ScandiNotes obligationer kan således som udgangspunkt være indenfor aftalens mulige investeringsområde.

Imidlertid fremgår det også af formueplejeaftalen, at "Aftalen forpligter pengeinstituttet til at foretage indkøb af værdipapirer indenfor den i aftalen nævnte investeringsstrategi", hvorom det fremgår, at der "På baggrund af modtagne oplysninger, herunder gældende Investeringsprofil, er … udarbejdet en investeringssammensætning".

Klageren valgte under investeringsprofil en risikovillighed svarende til 2 på en skala fra 1-10. Det fremgår vedrørende investeringsstrategien, at [klageren] "Ønsker så risikofrie investeringer som muligt, også selv om afkastet af den grund bliver minimalt. Ønsker minimalt værdiudsving i formuen".

Af den fremlagte beholdningsoversigt pr. 30. juni 2008 fremgår, at banken havde investeret ca. 50 % af klagerens midler i ScandiNotes II Senior obligationer, ca. 13 % i ScandiNotes III Mezzanine obligationer og ca. 21 % i ScandiNotes IV Mezzanine obligationer.

Ankenævnet finder, at de oplyste investeringer var i strid med klagerens valg af lav risikovillighed i formueplejeaftalen.

Da bankens investeringer således var i strid med formueplejeaftalen med klageren, finder aftalens bestemmelse om ansvarsbegrænsning ikke anvendelse.

Der er ikke grundlag for, at banken skal dække noget rentetab, eller at klageren skal refundere eventuel modtaget rente af obligationerne, idet afkastet ikke i relevant omfang skønnes at afvige fra, hvad klageren ellers kunne have opnået.

Som følge heraf træffes følgende

a f g ø r e l s e :

Såfremt klageren inden 8 uger fra denne afgørelse fremsætter anmodning herom, skal DiBa Bank inden 4 uger kurtagefrit tilbagekøbe klagerens ScandiNotes II Senior, ScandiNotes III Mezzanine og ScandiNotes IV Mezzanine obligationer. Tilbagekøbet skal ske til den kurs, til hvilken klageren erhvervede obligationerne, og kursværdien skal beregnes af den oprindelige nominelle værdi, hvis denne måtte være blevet nedskrevet.

Klagegebyret tilbagebetales klageren.