Spørgsmål om indfrielseskurs på en valutaindekseret obligation med hovedstolsgaranti.
| Sagsnummer: | 788/2010 |
| Dato: | 21-11-2011 |
| Ankenævn: | John Mosegaard, Hans Daugaard, Niels Bolt Jørgensen, Morten Bruun Pedersen og Karin Sønderbæk |
| Klageemne: |
Værdipapirer - afregningskurs
|
| Ledetekst: | Spørgsmål om indfrielseskurs på en valutaindekseret obligation med hovedstolsgaranti. |
| Indklagede: | Sparekassen Kronjylland |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Indledning.
Denne sag vedrører, om klageren ved udløb af en valutaindekseret obligation har krav på indfrielse til en kurs, som ligger over hovedstolsgarantien.
Sagens omstændigheder.
Klageren var i 2005 kunde i Sparekassen Kronjylland.
Af sparekassens brev af 1. november 2005 fremgår:
"…
Investeringsforslag
Som aftalt sender jeg hermed tegningsprospekt vedrørende valutaindekseret obligation udstedt af KommuneKredit.
Kort beskrevet er der tale om en obligation med mulighed for et attraktivt afkast og en på forhånd afmålt risiko. Obligationen udløber om 3½ år og bør beholdes til udløb. Obligationens afkast afhænger af kursudviklingen mellem tyrkiske lira og danske kroner. Med det nuværende kursniveau (tyrkiske lira kontra danske kroner) vil investeringens afkast være 5,3%.
…"
Af en fremlagt depotfortegnelse pr. 1. maj 2006 fremgår, at klageren havde investeret ca. 600.000 kr. i andre obligationer og aktier.
Den 23. maj 2006 investerede klageren 92.700 kr. i den valutaindekserede obligation til kurs 103.
Sparekassen sendte den 16. maj 2008 et brev til klageren, hvoraf fremgår:
"…
Du har i maj 2006 købt en garanteret obligation, som du har tjent gode penge på. Den udløber nemlig 29. maj til kurs 130,2, og nu har du mulighed for at geninvestere pengene.
Denne gang har vi sammensat obligationen af tyrkiske lira, brasilianske real og russiske rubler, da de alle ser ud til at blive styrket i de kommende år.
Også denne gang er det sådan, at hvis du for eksempel køber for 10.100 kroner nu, får du minimum 10.000 kroner tilbage, når obligationen udløber i 2010. Du risikerer dermed blot at miste 100 kroner. For ender kursen et sted mellem 100 og 130, får du udbetalt til kurs 130* - altså 13.000 kroner. Når obligationen en endnu højere kurs, får du selvfølgelig et tilsvarende større beløb.
Jeg har vedlagt en folder, hvor du kan læse om de præcise vilkår for investeringen. …
…
* endelige betingelser fastlægges 10/6-2008
…"
Af den vedlagte folder, som er på 6 sider, fremgår:
"…
Vækst Valuta, Garanti-2010
2½-årig valutaindekseret obligation med hovedstolsgaranti
…
Valutainvestering med kendt risiko
Vækst Valuta, Garanti-2010 giver investor mulighed for at investere i tre valutaer med en på forhånd kendt risiko. Obligationen udstedes til kurs 101 og indfries til minimum kurs 130 (Se note på bagsiden) ved obligationens udløb, hvis værdien af valutaerne samlet set er steget eller uændret over for euroen i perioden fra aflæsningen den 10. juni 2008 til aflæsningen den 3. december 2010. Dette giver investor et afkast på minimum 28,7% over obligationens løbetid. Er værdien faldet, får investor kurs 100 tilbage. Et eventuelt tab er dermed reduceret til overkursen på 1 samt det alternative afkast, man kunne have fået i obligationens løbetid. Der investeres i valutaer fra lande, som har været igennem en positiv økonomisk udvikling, og på den baggrund forventer vi, at også landenes valutaer vil blive styrket i de kommende år.
Om Vækst Valuta, Garanti-2010
Vækst Valuta, Garanti-2010 er en valutaindekseret obligation, som udstedes den 13. juni 2008 og udløber den 13. december 2010. Afkastet på obligationen afhænger af udviklingen i kurven af tre valutaer i forhold til euro (EUR). Valutaerne vægter fra starten med en tredjedel hver. Der er således tale om en ligevægtet valutakurv. I valutakurven indgår følgende valutaer: tyrkiske lira (TRY), brasilianske real (BRL) og russiske rubler (RUB).
Såfremt værdien af de tre valutaer samlet set er steget eller uændret over for euroen ved udløb, vil investorerne modtage en indfrielseskurs på minimum 130 svarende til et afkast på 28,7%, uanset hvor lille stigningen måtte være. Styrkes valutakurven samlet set over for euroen med mere end 30%, udbetales denne styrkelse ligeledes. Så længe valutakurven ved udløb ikke er faldet i forhold til euroen, er investor som minimum sikret 28,7% afkast over løbetiden. Såfremt værdien af valutakurven er faldet ved obligationens udløb, indfries obligationen til kurs 100.
En valutaindekseret obligation
En valutaindekseret obligation er en kombination af en traditionel obligation og en valutainvestering. Obligationen udbetaler ikke kuponrente som almindelige obligationer. I stedet afhænger indfrielseskursen og dermed afkastet af udviklingen i en eller flere valutaer. Denne valutaindekserede obligation er sammensat af tre valutaer.
…
[I folderen er indsat eksempler på beregningen af indfrielseskurser og afkast ved forskellige udviklinger i valutaerne.]
…
Beregning af afkastet
Afkastet ved indfrielse af obligationen beregnes ud fra udviklingen i valutakurven over for EUR. Den 10. juni 2008 aflæses værdien af TRY/EUR, BLR/EUR og RUB/EUR. Den 3. december 2010 aflæses de tre valutakryds igen, og der beregnes et gennemsnit af deres relative udvikling, som udgør udviklingen i valutakurven. Hvis udviklingen i valutakurven er uændret eller positiv, udbetales en bonuskupon på 30%. Dermed indfries obligationen til kurs 130. Er valutakurven steget mere end 30% ved udløb, får investorerne del i hele stigningen, og obligationen indfries til den kurs, der beregnes som den relative ændring i valutakurven gange 100 tillagt hovedstolsgarantien på 100.
Er valutakurven eksempelvis fra første aflæsning den 10. juni 2008 til den 3. december 2010 steget med 35%, indfries obligationen til kurs 135.
Hvis valutakurven i samme periode omvendt er faldet i værdi, indfries obligationen til kurs 100.
…
Forventninger og risiko
…
Før tegning
Dette produkt er klassificeret som et "komplekst produkt". I henhold til lovgivningen skal den enkelte investors viden om og kendskab til komplekse produkter derfor klarlægges før tegning, og det skal vurderes, hvorvidt produktet er egnet til den enkelte investor. Af samme årsag opfordrer vi alle investorer til at søge vejledning før tegning.
…
Fakta om Vækst Valuta, Garanti-2010
•NOTE!Obligationens tegningskurs er på 101. Den indikative bonuskupon er på 30%. Er det under de aktuelle markedsforhold den 10. juni 2008 ikke muligt at opnå en bonuskupon på mindst 18%, aflyses udstedelsen.
•Fondskode ISIN DK0030103098
•Tegningsperioden løber fra den 14. maj – 6. juni 2008 begge dage inklusive.
•Obligationens afkast afhænger af kursudviklingen i en valutakurv bestående af tyrkiske lira, brasilianske real og russiske rubler over for euro mellem de to datoer 10. juni 2008 og 3. december 2010.
•Obligationen har hovedstolsgaranti og indfries til minimum kurs 100 ved udløb.
•Obligationens hovedstol, udstedelses- og indfrielseskurs er i danske kroner.
•Registreringen vil ske i Værdipapircentralen A/S med en stykstørrelse på DKK 10.000.
•Obligationen udstedes af Kommuneinvest
•Obligationens udstedelsesdato er den 13. juni 2008
•Obligationen udløber den 13. december 2010.
•Obligationen prisfastsættes den 10. juni 2008
•Investorerne opfordres til at læse prospektet udarbejdet i forbindelse med udstedelsen af obligationen Vækst Valuta, Garanti-2010 inden tegning. Prospektet kan downloades fra vores hjemmeside.
•Obligationen noteres på OMX Nordic Exchange Copenhagen A/S
Udsteder
Kommuneinvest er en finansieringsforening for de svenske kommuner og ejes af de svenske kommuner, ligesom disse stiller garanti for Kommuneinvests aktiviteter. Kommunernes mulighed for at udskrive skatter giver Kommuneinvest en unik stilling, som blandt andet har bevirket, at kreditvurderingsinstituttet Moody’s har tildelt Kommuneinvest kreditvurderingen Aaa, hvilket er den højest opnåelige kreditvurdering. Denne kreditvurdering er den samme som den danske stats. En investering i denne obligation medfører, at investor påtager sig en risiko til Kommuneinvest, som er obligationsudsteder. Det bemærkes, at udsteders rating afspejler den uafhængige holdning hos det relevante ratingbureau og er således ikke en garanti for udsteders kreditkvalitet.
…"
Af en fremlagt "Investeringsaftale … " af 23. maj 2008 fremgår:
"…
Indledning
Denne aftale indeholder en række oplysninger til brug i forbindelse med min/vores investering i værdipapirer og andre finansielle instrumenter. Pengeinstituttet kan lægge disse oplysninger til grund, når pengeinstituttet rådgiver mig/os om investeringer inden for de rammer, der fremgår af denne aftale.
…
Min generelle risikoprofil
Jeg/vi har besvaret en række spørgsmål om holdning til risiko. Svarene har resulteret i følgende generelle risikoprofil, som udtrykker min/vores balance mellem ønsket om størst muligt afkast og ønsket om mindst mulig risiko for tab på mine/vore investeringer. Den generelle risikoprofil kan fraviges i mine enkelte investeringer.
Generel risikoprofil: Mellem
…
Mit kendskab / mine erfaringer med finansielle investeringer
…
Produktkategori | MiFID kategori | Status | Sidst udført |
Aktier, obligationer og inv.foreningsbeviser | Detail | Godkendt | 23.05.2008 10:59 |
Strukturerede produkter | Detail | Godkendt | 22.05.2008 15:50 |
Derivater – renter/valuta | Detail | Ikke oplyst | 22.05.2008 15:50 |
… | … | … | … |
...
Investering: Formålsopsparing
Tidshorisont: 3-7 år
Risikoprofil og investeringsstrategi
Kundens generelle risikoprofil: Mellem
Rådgivers anbefaling: Mellem | Kundens valg: Mellem |
Stabilitet har stor betydning. Der kan forventes moderate kursudsving, men der er også forventning til et lidt større afkast på sigt.
Obligationer vil normalt udgøre omkring halvdelen af investeringerne. En mindre del af obligationsinvesteringerne kan være obligationer med højere kredit- og/eller valutarisiko. Strukturerede obligationer kan indgå med en mindre andel. Aktieinvesteringerne vil ved kortere investeringshorisonter udgøre under halvdelen af investeringerne, men kan ved længere horisont udgøre en større andel. I aktieinvesteringerne skal der tilstræbes en behørig spredning og hovedparten af investeringerne skal ske indenfor OECD-området.
Depot nr. | Skattemiljø | Dagens depotværdi | Tilknyttet konto | Saldo |
… 080 | Frie midler | 387.477 | … 917 | 116.968 |
… [Klageren] og … [navn] har efter en grundig drøftelse valgt at sælg[e] beholdningen af … [nogle aktier i en finansiel virksomhed] samt tegne i alt nominelt tkr. 140 Vækst Valuta, Garanti-2010. Den øvrige beholdning i depotet beholdes uændret.
Forslag til ændring:
Depot nr. | Produkttype | Dagens depotværdi | Reallokeret beløb | Indskudsbeløb | Investeringsbeløb |
… 080 | Aktier og obligationer | 387.477 | 405.000 | 0 | 405.000 |
Valgt investeringsprofil | |
[en opdelt cirkel med 40 % aktier og 60 % obligationer] | |
Underskrift
Jeg/vi har afgivet foranstående oplysninger til pengeinstituttet. Hvis der sker væsentlige ændringer i min/vores indkomstforhold, væsentlig ændringer i min/vores formue og/eller sammensætningen af min/vores formue, eller ændringer til mine/vores ønsker til balancen mellem afkast og risiko, er jeg/vi ansvarlig for at informere pengeinstituttet herom.
…"
Ved udløb den 29. maj 2008 til kurs 130,2 af den valutaindekserede obligation, som klageren havde købt i 2006, blev klageren krediteret 117.180 kr.
Den 10. juni 2008 investerede klageren 151.500 kr. (nominelt 150.000) i obligationen "Vækst Valuta, Garanti-2010" til kurs 101.
Af sparekassens brev af 26. juni 2008 til klageren fremgår:
"…
Ekstra bonus på din obligation
Potentialet i den valutaobligation, du for nylig investerede i, Vækst Valuta Garanti 2010, har vist sig at være endnu mere attraktivt end ventet.
Udviklingen på markedet har været meget gunstig. Da du købte, blev du lovet kurs 130, hvis kursen er uændret eller steget, når obligationen udløber om to et halvt år. Men nu hæver vi bonuskuponen og lover kurs 150, hvis kursen udvikler sig som nævnt.
Du kan løbende følge med i udviklingen på din obligation på vores hjemmeside, sparkron.dk, under punktet Investering og underpunktet Produkter.’
Interessen for Vækst Valuta Garanti 2010 har været overvældende. Vores kunder har investeret hele 150 millioner kroner i produktet, hvilket langt overgår vores forventninger. Nu håber vi så, at den gunstige udvikling fortsætter, og investeringen vil give dig et godt afkast.
…"
Af en fremlagt "Aftale om investeringsrådgivning …" af 19. oktober 2009 fremgår:
"…
Min generelle risikoprofil
Jeg/vi har besvaret en række spørgsmål om holdning til risiko. Svarene har resulteret i følgende generelle risikoprofil, som udtrykker min/vores balance mellem ønsket om størst muligt afkast og ønsket om mindst mulig risiko for tab på mine/vore investeringer. Den generelle risikoprofil kan fraviges i mine enkelte investeringer.
Generel risikoprofil: Lav
…
Investeringsformål: Formålsopsparing
Tidshorisont: 0-3 år
Risikoprofil og investeringsstrategi
Kundens generelle risikoprofil: Lav
Rådgivers anbefaling: Lav | Kundens valg: Mellem |
…
Bemærkning
… [Klageren] og … [navn] har efter en grundig drøftelse valg[t] at beholde den eksisterende portefølje uændret
…"
Ved meddelelse af 7. december 2010 fra sparekassen blev klageren oplyst om, at obligationen "Vækst Valuta, Garanti-2010" ville blive indfriet til kurs 100 den 13. december 2010 og klageren krediteret 150.000 kr. for sin beholdning.
Af klagerens mail af 9. december 2010 til sparekassen fremgår:
"…
I forbindelse med afregningen af ovennævnte valutaobligation, er der et par ting vi har undret os over:
1) I informationsmaterialet står der, at slutdatoen for aflæsning af valutakurven er den 3. december 2010. Ved opringning til sparekassen fik vi imidlertid at vide, at aflæsningen var udskudt, men vi ved egentlig ikke rigtigt hvorfor? Så vidt vi kan se, er den endelige aflæsning sket den 7. december, som er datoen på vores meddelelse om udtrækning. Hvorfor overholdt man ikke den dato man havde oplyst?
2) På grund af de optimistiske informationer fra sparekassen, fulgte vi meget nøje med i udviklingen på vores netbank. Den "officielle papirkurs" for dette papir – og står fortsat – som 131,64. Der er derfor den kurs vi forventer, da man jo ellers ikke kan regne med netbanken overhovedet.
…"
Af klagerens mail af 13. december 2010 til sparekassen fremgår:
"…
Der var lige et par ting vi glemte at nævne da vi talte sammen forleden dag.
Vi tog nemlig en udskrift fra netbanken den 2. december og da var kursen 102,10.
Ligeledes har vi en udskrift fra den 3. december, hvor kursen pludselig er steget til 131,64.
Du nævnte selv, at årsagen til, at man ikke kunne opdatere kurserne dagligt var den, at der ikke blev handlet meget i disse papirer. Men der må jo være foregået en kraftig handel natten mellem den 2. og 3. december! Ellers ville kursen jo ikke blive opdateret så prompte og så kraftigt! Det får os til at tro, at der er en eller anden aktør der har manipuleret med kurserne ved kraftige opkøb, for umiddelbart derefter at sælge beholdningen igen til den højere kurs, idet kursen pludselig den 7. december falder til 100. Og hvorfor sker denne kraftige opjustering lige netop omkring skæringsdatoen den 3. december, når kursen længe har ligget omkring 101 og 102?
Vi synes fortsat, at hele situationen ser meget mystisk ud set fra vores udgangspunkt, underforstået, at vi åbenbart ikke har adgang til alle bagvedliggende informationer. Vi kan derfor ikke udelukke, at vi vil gå videre med denne sag, og dermed mener vi ikke hos Sparekassen Kronjylland.
Vi har gennemlæst materialet igen, og kan ikke se, at Nordea Bank (det navn fremgår i øvrigt ikke af materialet) har 3 dage til at fastsætte kursen.
…"
Sparekassen har anført, at der ifølge den officielle kursliste den 2. december 2010 blev handlet 19.460 stk. af obligationerne til en gennemsnitskurs på 131,65. Der var købere, som var villige til at tage chancen for, at obligationerne ville udløbe med en indfrielseskurs på 150 og samtidig accepterede risikoen for, at indfrielseskursen blev 100. Handelskurserne har ingen betydning for, hvordan indfrielseskursen på 100 blev fastsat. Sparekassen har fremlagt et print fra internetsiden www.egnsinvest.dk, hvoraf fremgår:
"…
Produktbeskrivelse for Vækst Valuta, Garanti-2010
…
Udviklingen i valutakurven har været meget tæt, men sluttede med en gennemsnitlig udvikling på -0,08%. Derved træder hovedstolsgarantien i kraft og den strukturerede obligation indfries til kurs 100. Det kan opgøres til et årligt afkast for investorerne på -0,4%.
Start og slutkurser for de underliggende valutaer er blevet fastlagt ud fra vilkårene i Final Terms og er som følger:
Start | Slut | Udvikling | |
BRLEUR | 0,3929 | 0,4463 | 13,59% |
RUBEUR | 0,02727 | 0,02412 | -11,55% |
TRYEUR | 0,5164 | 0,5047 | -2,27% |
Dermed bliver gennemsnittet af udviklingen -0,08%, hvorfor obligationen indfries til kurs 100
For oprindelige informationer henvises til: OMX
…"
Parternes påstande.
Klageren har den 15. december 2010 indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at Sparekassen Kronjylland skal betale ham 47.467,50 kr. - svarende til forskellen mellem den faktiske afregning på 150.000 kr. og en afregning på 197.467,50 kr. som følge af obligationens kurs den 3. december 2010.
Sparekassen Kronjylland har nedlagt påstand om frifindelse.
Parternes argumenter.
Klageren har bl.a. anført, at han modtog et meget lovende salgsmateriale og investerede i obligationen.
Han fulgte løbende obligationens kurs på netbank og kunne af de sporadiske kursjusteringer se, at papiret ikke blev handlet meget.
Op til skæringsdatoen den 3. december 2010 lå kursen meget lavt på 101 og 102. Den 2. december 2010 aflæste han kursen til 102,10. Den næste dag - skæringsdatoen - opdagede han, at kursen pludselig var opjusteret til 131,64.
Denne pludselige og kraftige opjustering virker meget mystisk, fordi kurserne var meget stabile i lange perioder og fordi, at det netop sker i forbindelse med skæringsdatoen.
Han har fået det indtryk, at der er foregået en eller flere store handler (opkøb) med det formål at få kursen til at stige, således at disse handlende umiddelbart efter kursen er steget, kan sælge deres beholdninger igen til den højere kurs - hvilket er hans påstand.
Kursen på 131,64 blev bibeholdt i flere dage efter skæringsdatoen den 3. december 2010.
Sparekassen Kronjylland har bl.a. anført, at klageren selv ønskede at investere frie midler i obligationen, da han havde erfaring med investering i valutabaserede investeringer, og tidligere havde oppebåret en god indfrielseskurs på sådanne papirer.
Klageren valgte selv at beholde obligationerne til udløb.
Klageren var fuld ud orienteret om, hvordan indfrielseskursen ville blive fastsat.
Handelskurserne frem til indfrielsen har ikke betydning for indfrielseskursen.
Klageren har ikke lidt et økonomisk tab svarende til påstanden.
Ankenævnets bemærkninger og konklusion.
Ankenævnet bemærker, at kursudviklingen på obligationen " Vækst Valuta, Garanti-2010" frem til indfrielsen er uden betydning for indfrielseskursen ved obligationens udløb. Indfrielseskursen ved udløb bestemmes af udviklingen i valutakurven i perioden fra den 10. juni 2008 til den 3. december 2010.
Sparekassen har oplyst, at valutakurvens udvikling var -0,08 %, hvorfor hovedstolsgarantien trådte i kraft og indfrielseskursen blev 100. Til støtte herfor har sparekassen fremlagt et print fra www.egnsinvest.dk, hvoraf udviklingen i de underliggende valutaer fremgår og hvorfra der for de oprindelige informationer tilsyneladende linkes til "OMX"’s hjemmeside.
Ankenævnet finder ikke, at klageren har godtgjort, at indfrielsen af obligationen skulle være sket til en højere kurs end 100.
Som følge heraf træffes følgende
a f g ø r e l s e :
Klagen tages ikke til følge.