Indsigelse mod afvisning af overførsel af aktiesparekonto til et andet pengeinstitut.
| Sagsnummer: | 273/2025 |
| Dato: | 22-09-2025 |
| Ankenævn: | Helle Korsgaard Lund-Andersen, Jonas Thestrup Nielsen, Kritte Sand Nielsen, Rolf Høymann Olsen og Anna Marie Schou Ringive. |
| Klageemne: |
Værdipapirer - overførsel til andet pengeinstitut
|
| Ledetekst: | Indsigelse mod afvisning af overførsel af aktiesparekonto til et andet pengeinstitut. |
| Indklagede: | Nordnet Bank AB |
| Øvrige oplysninger: | OF |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Indledning
Sagen vedrører indsigelse mod afvisning af overførsel af aktiesparekonto til et andet pengeinstitut.
Sagens omstændigheder
Den 9. december 2023 oprettede klageren en aktiesparekonto i Nordnet Bank. I forbindelse med oprettelsen af kontoen accepterede klageren ”Betingelser for Aktiesparekonto hos Nordnet Bank, filial af Nordnet Bank AB, Sverige” (betingelser for aktiesparekonto) gældende fra november 2021. Heraf fremgik blandt andet:
”Generelt om Aktiesparekonto
En Aktiesparekonto er en skattemæssigt særligt behandlet konto med tilhørende depot (tilsammen ”Aktiesparekontoen”), der til enhver tid er underlagt de regler, der gælder efter lov nr. 1429 af 5. december 2018 med efterfølgende ændringer (herefter ”Aktiesparekontoloven”).
…
Hvis der sker ændringer i Aktiesparekontoloven, gælder disse ændringer også for Aktiesparekontoen, uden Kunden informeres særskilt herom.
…
Ophør og opsigelse af Aktiesparekontoen
Kunden kan opsige Aktiesparekontoen skriftligt og i overensstemmelse med den proces, der fremgår af ”Almindelige betingelser for depot-/kontoaftale”, punkt G.3 (dvs. via Selskabets beskedfunktion eller ved brev) til ophør én bankdag efter, at Selskabet i henhold til det samme punkt skal anses for at have fået meddelelsen. Det er ikke muligt at overføre Aktiesparekontoen til et andet pengeinstitut.
…”
Den 4. juni 2025 sendte pengeinstitut A en overførselsanmodning til Nordnet Bank vedrørende klagerens aktiesparekonto.
Den 11. juni 2025 svarede banken, at det ikke var muligt at overføre en aktiesparekonto ud af banken i henhold til bankens betingelser for aktiesparekonto, og at klageren ville være nødt til at lukke sin aktiesparekonto hos banken og åbne en ny i pengeinstitut A.
Den 12. juni 2025 skrev klageren til banken, at banken var forpligtet til at overføre aktiesparekontoen i henhold til aktiesparekontolovens § 11.
Den 16. juni 2025 fastholdt banken, at klageren var nødt til at opgøre og lukke aktiesparekontoen hos banken, førend klageren kunne oprette en ny aktiesparekonto hos pengeinstitut A.
Af aktiesparekontoloven (lovbekendtgørelse 2025-03-13 nr. 281) fremgår følgende af § 11:
”Ved overførsel af aktiesparekontoen til et andet institut, der omfattes af § 3, anses aktiesparekontoen for videreført, som var den oprindelig etableret i det modtagende institut.
Stk.2
Det afgivende institut skal i forbindelse med overførslen af aktiesparekontoen afgive oplysninger til det modtagende institut, som gør det modtagende institut i stand til at opfylde sine forpligtelser i henhold til denne lov. Herunder skal følgende oplyses:
1) Aktiesparekontoens værdi ved udgangen af indkomstperioden forud for overførslen.
2) Negativ skat til fremførsel ved udgangen af indkomstperioden forud for overførslen.
3) Skat vedrørende indkomstperioden forud for overførslen, i det omfang denne ikke er betalt.
4) Indkomstperiodens udlodninger.
5) Indkomstperiodens indskud.
6) Indkomstperiodens betalte og refunderede skat.
7) Indkomstperiodens betalte afgift.
8) Afgift vedrørende indkomstperioden forud for overførslen, i det omfang denne ikke er betalt.
Stk.3.
Har aktiesparekontoens ejer været fuldt og begrænset skattepligtig i forskellige perioder i det kalenderår, overførslen foretages, skal de oplysninger, der er nævnt i stk. 2, afgives for hver indkomstperiode.”
Af bemærkningerne til § 11 i forslag til aktiesparekontolov, L 26 fremsat den 3. oktober 2018, fremgår blandt andet:
”Til § 11
Det foreslås, at aktiesparekontoen skal kunne overføres til et andet institut, der omfattes af den foreslåede § 3, og at aktiesparekontoen anses for videreført, som var den oprindeligt etableret i det modtagende institut. Det foreslås samtidig, at det afgivende institut i forbindelse med overførslen af aktiesparekontoen skal afgive oplysninger til det modtagende institut, som gør det modtagende institut i stand til at opfylde sine forpligtelser i henhold til aktiesparekontoloven.
Formålet med den foreslåede bestemmelse i § 11 er, at det skal være muligt for ejeren at skifte bank uden at blive ekstraordinært beskattet under aktiesparekontoen i forbindelse med bankskiftet.
Som udgangspunkt forfalder skatten til betaling ved aktiesparekontoens lukning, jf. forslagets § 12. I § 11 foreslås det imidlertid, at aktiesparekontoen kan føres videre, hvis den overføres fra et pengeinstitut til et andet.
Bestemmelsen indebærer, at aktiesparekontoen skal anses for videreført, som om den var etableret i det modtagende pengeinstitut. Det modtagende pengeinstitut skal overtage det afgivende pengeinstituts forpligtelser, herunder forpligtelserne til at beregne og indbetale skatten og indberette til Skatteforvaltningen i januar året efter kalenderårets udløb.
For ejeren vil konsekvensen være, at overførslen ikke udløser beskatning, ligesom et eventuelt tab hidrørende fra den overførte konto vil kunne overføres til den fortsættende aktiesparekonto.
Det modtagende pengeinstitut skal kunne beregne skatten for hele det kalenderår, overførslen finder sted – også for perioden før bankskiftet. Det er derfor nødvendigt, at det afgivende pengeinstitut loyalt afgiver de oplysninger, som er nødvendige for, at det modtagende institut kan opfylde sine forpligtelser som fremtidig administrator af aktiesparekontoen, herunder forpligtelsen til at opgøre afkastgrundlaget, beregne og indbetale skatten og indberette oplysninger til Skatteforvaltningen, jf. forslagets § 11, stk. 2-3.
Det forudsættes, at der indgås en trepartsaftale mellem aktiesparekontoens ejer, det afgivende og det modtagende pengeinstitut om, at overførslen af aktiesparekontoen skal betragtes som en skattefri overførsel, omfattet af forslagets § 11, og ikke som en lukning af kontoen. …”
Parternes påstande
Den 17. juni 2025 har klageren indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at Nordnet Bank skal overføre hans aktiesparekonto til pengeinstitut A.
Nordnet Bank AB har nedlagt påstand om frifindelse.
Parternes argumenter
Klageren har anført, at det i henhold til aktiesparekontolovens §11 og loven om private bankkonti ikke er lovligt, at banken afviser at overføre hans aktiesparekonto til pengeinstitut A. Banken kan ikke på denne måde stavnsbinde private konti til sin egen vinding.
Nordnet Bank har anført, at det følger af bankens betingelser for aktiesparekonto under punktet om ophør og opsigelse af aktiesparekontoen, som klageren accepterede ved kontooprettelsen, at en aktiesparekonto oprettet i banken ikke kan overføres til et andet pengeinstitut.
Desuden følger det ikke af aktiesparekontoloven, at et pengeinstitut skal tilbyde at overføre aktiesparekonti til andre pengeinstitutter. Aktiesparekontolovens § 11 vedrører situationer, hvor en aktiesparekonto overføres til et andet pengeinstitut, men det er ikke beskrevet, at et pengeinstitut skal acceptere at overføre en aktiesparekonto. Derimod fremgår det af bemærkningerne til § 11 i forslag til aktiesparekontolov, L 26 fremsat den 3. oktober 2018, at: ”Det forudsættes, at der indgås en trepartsaftale mellem aktiesparekontoens ejer, det afgivende og det modtagende pengeinstitut om, at overførslen af aktiesparekontoen skal betragtes som en skattefri overførsel, omfattet af forslagets § 11, og ikke som en lukning af kontoen.”
Banken har på nuværende tidspunkt desværre ikke mulighed for at medvirke til en sådan trepartsaftale, eftersom banken (og så vidt den er bekendt med også flere andre pengeinstitutter) ikke har de tekniske løsninger til at kunne udveksle de relevante oplysninger som beskrevet i aktiesparekontolovens § 11, stk. 2, med et andet pengeinstitut. Der har tidligere været et arbejde i gang hos e-Nettet vedrørende udviklingen af en løsning, hvor de lovpligtige oplysninger kan udveksles mellem pengeinstitutter på en sikker måde, men dette arbejde har desværre ikke udmøntet sig i en konkret løsning.
Af samme grund fremgår det tydeligt af bankens betingelser for aktiesparekonto, at det ikke er en mulighed at flytte en aktiesparekonto ud af banken. Banken har dermed handlet i overensstemmelse med sine betingelser og har ikke handlet ansvarspådragende ved ikke at overføre klagerens aktiesparekonto til pengeinstitut A.
Med hensyn til klagerens henvisning til at banken skulle have overtrådt loven om private konti, antager banken, at klageren mener lov om betalingskonti (LBKG nr. 407 af 29/03/2022). Banken er ikke omfattet af lov om betalingskonti, fordi banken ikke tilbyder betalingskonti.
Ankenævnets bemærkninger
Den 9. december 2023 oprettede klageren en aktiesparekonto i Nordnet Bank. I forbindelse med oprettelsen af kontoen accepterede klageren ”Betingelser for Aktiesparekonto hos Nordnet Bank, filial af Nordnet Bank AB, Sverige” (betingelser for aktie-sparekonto) gældende fra november 2021.
Klageren har anmodet banken om af få overflyttet sin aktiesparekonto til pengeinstitut A, hvilket banken har afvist under henvisning til, at det fremgår af bankens betingelser for aktiesparekonti, at det ikke er muligt at overføre aktiesparekontoen til et andet pengeinstitut.
Fire medlemmer – Helle Korsgaard Lund-Andersen, Kritte Sand Nielsen, Rolf Høymann Olsen og Anna Marie Schou Ringive – udtaler:
Det følger af bemærkningerne til § 11 i forslag til aktiesparekontolov, L 26 fremsat den 3. oktober 2018, at aktiesparekontoen skal kunne overføres til et andet institut, samt at formålet med bestemmelsen er, at det skal være muligt for ejeren at skifte bank uden at blive ekstraordinært beskattet under aktiesparekontoen i forbindelse med bankskiftet. Det følger videre af bemærkningerne, at skatten som udgangspunkt forfalder til betaling ved aktiesparekontoens lukning, jf. lovforslagets § 12. I § 11 foreslås det imidlertid, at aktiesparekontoen kan føres videre, hvis den overføres fra et pengeinstitut til et andet.
Vi finder, at det, blandt andet af hensyn til beskatning, må anses for en produktegenskab ved en aktiesparekonto, at den efter anmodning kan overføres til et andet institut. Det forhold, at det fremgik af bankens betingelser, at det ikke var muligt at overføre aktiesparekontoen til et andet pengeinstitut, kan efter en samlet vurdering ikke føre til et andet resultat.
Vi stemmer herefter for, at klageren får medhold i klagen.
Et medlem – Jonas Thestrup Nielsen – udtaler:
Da det var en del af aftalen ved oprettelsen af aktiesparekontoen, at det ikke var muligt at overføre aktiesparekontoen til et andet pengeinstitut, og da aktiesparekontolovens § 11 ikke indeholder en egentlig pligt for banken til at overføre en aktiesparekonto til et andet pengeinstitut, idet det følger af bemærkningerne til § 11 i aktiesparekontolov, L 26 fremsat den 3. oktober 2018, at det i forbindelse med overførsel forudsættes, at der indgås en trepartsaftale mellem aktiesparekontoens ejer, det afgivende og det modtagende pengeinstitut, finder jeg ikke, at Nordnet Bank er forpligtet til at overføre klagerens aktiesparekonto til pengeinstitut A.
Jeg stemmer herefter for, at klageren ikke får medhold i klagen.
Sagen afgøres efter stemmeflertallet.
Ankenævnets afgørelse
Nordnet Bank skal inden 30 dage flytte klagerens aktiesparekonto til det af klageren anviste pengeinstitut, eventuelt mod opkrævning af et rimeligt gebyr.
Klageren får klagegebyret tilbage.