Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Rådgivning vedrørende salg af UniInvest Spanien-investeringsbeviser.

Sagsnummer: 278/1996
Dato: 14-11-1996
Ankenævn: Peter Blok, Peter Stig Hansen, Peter Møgelvang-Hansen, Leif Nielsen, Allan Pedersen
Klageemne: Værdipapirer - køb, salg, rådgivning
Ledetekst: Rådgivning vedrørende salg af UniInvest Spanien-investeringsbeviser.
Indklagede:
Øvrige oplysninger:
Senere dom:
Pengeinstitutter

Den 13. juni 1995 deltog klageren i et møde hos indklagedes Investeringscenter Nord afdeling. På mødet drøftedes sammensætningen af klagerens værdipapirbeholdning, hvis kursværdi var ca. 3,1 mill. kr. Beholdningen var fordelt med 20% i danske obligationer og 80% i aktier, primært i udenlandsk baserede investeringsforeninger, herunder 13.000 stk. beviser i UniInvest Spanien til en kursværdi af ca. 939.000 kr.

Indklagedes medarbejder anbefalede på mødet klageren at omlægge porteføljen til fordel for obligationer, da indklagede fandt, at porteføljen med den aktuelle sammensætning havde en meget høj risiko. På mødet fik klageren udleveret indklagedes skriftlige vurdering af værdipapirbeholdningens sammensætning.

Den 15. juni 1995 afregnede indklagede klagerens sag af de 13.000 investeringsbeviser i UniInvest Spanien. Salget skete til kurs 71,94 svarende til en kursværdi på 935.220 kr.

Indklagede har oplyst, at kursen på UniInvest Spanien ultimo december 1995 var ca. 79.

Ved klageskema af 14. juli 1996 har klageren indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at betale en erstatning i størrelsesordenen 260.000 kr.

Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.

Klageren har anført, at han på mødet den 13. juni 1995 blev stærkt tilrådet at sælge de omhandlede investeringsforeningsbeviser. Hans revisor såvel som UniInvest havde ellers tilrådet ham at beholde dem. Han troede, at indklagedes medarbejder havde en speciel viden om aktiemarkedet og lod sig overtale til at sælge.

Han finder, at indklagedes medarbejder ved sin rådgivning har påført ham et tab i størrelsesordenen 260.000 kr.

Indklagede har anført, at man fandt, at klagerens portefølje havde en meget høj risiko, hvorfor man rådede til at nedbringe risikoen ved salg af investeringsbeviser og køb af danske obligationer. Det var indklagedes generelle holdning, at risikoen på det spanske aktiemarked var stor, og derfor blev det anbefalet at afhænde netop investeringsbeviserne i UniInvest Spanien. På mødet var klageren ikke umiddelbart enig med indklagede, hvorfor det blot aftaltes at holde UniInvest-papirerne under observation. Beslutningen om efterfølgende at sælge beviserne var alene klagerens.

Ankenævnets bemærkninger:

Ankenævnet finder, at der ikke fra indklagedes side blev begået ansvarspådragende fejl ved rådgivningen af klageren i forbindelse med dennes salg af investeringsbeviserne i UniInvest Spanien i juni 1995. Det bemærkes herved, at klageren måtte indse, han selv måtte træffe den endelige beslutning og bære risikoen for denne.

Som følge heraf

Klagen tages ikke til følge.