Afslag på låneansøgning.
| Sagsnummer: | 22 /1989 |
| Dato: | 25-04-1989 |
| Ankenævn: | Frank Poulsen, Hans rex Christensen, Peter Møgelvang-Hansen, Kristen Nielsen, Ole Simonsen |
| Klageemne: |
Udlån - låneanmodning
|
| Ledetekst: | Afslag på låneansøgning. |
| Indklagede: | |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Under denne sag har klageren nedlagt påstand om, at DK Sparekassen (nu indklagede) tilpligtes at give ham samme stilling som andre kunder hos indklagede med hensyn til adgangen til at opnå lån til brug for ferie, rekreation og lignende.
Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.
Til støtte for påstanden har klageren anført, at indklagede tidligere har ydet ham lån, som alle er nedbragt som stipuleret.
Indklagede har til støtte for den nedlagte påstand anført, at man i 1982 ydede klageren et lån på 2.200 kr., som senere blev forhøjet ved flere lejligheder. Man måtte udsendte adskillige rykkerskrivelser for at få tilbagebetalingaftalen efterlevet, og lånet blev endelig indfriet pr. 30. juni 1986.
På baggrund heraf ønsker indklagede ikke at imødekomme et nyt kreditandragende.
Ankenævnets bemærkninger:
Den af klageren nedlagte påstand egner sig efter sit indhold ikke til påkendelse, og Ankenævnet afviser derfor klagen. Det bemærkes iøvrigt, at Ankenævnet ikke kan pålægge indklagede at yde lån.
Som følge heraf
Ankenævnet kan ikke behandle denne klage. Klagegebyret tilbagebetales klageren.