Ophævelse af låneaftale som ugyldig. Vilkår for låneindfrielse.
| Sagsnummer: | 20303014/2003 |
| Dato: | 02-12-2003 |
| Ankenævn: | Hugo Wendler Pedersen, Bent Olufsen, Morten Westergaard, Per Englyst, Mads laursen |
| Klageemne: |
Omkostninger - låneomlægning
Indfrielse - aftale |
| Ledetekst: | Ophævelse af låneaftale som ugyldig. Vilkår for låneindfrielse. |
| Indklagede: | BRFkredit a/s |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Realkreditinstitutter |
Det indklagede realkreditinstitut udstedte i februar 2001 lånetilbud, tinglysningsaftale samt pantebrev til klageren vedrørende et kortrentelån. Klageren underskrev i marts tinglysningsaftalen samt en aftale om bolignedsparing. Lånet blev udbetalt i marts 2001. Den 23. april 2001 rettede klageren og hendes familie henvendelse til instituttet og bestred, at klageren, der var senil dement i middel grad, havde indgået låneaftalen, som man derfor ønskede stoppet. Instituttet meddelte den 20. juli 2001 klagerens familie, at lånedokumenterne var underskrevet af klageren, at der ikke var grundlag for at betvivle underskrifternes ægthed, og at der ingen indikation var af, at der var brugt ulovlige midler til at få underskrifterne. Derfor var den indgåede aftale bindende. Instituttet oplyste, at der pr. 10. juli 2001 kunne ske indfrielse af lånet ved indbetaling af 10.232 kr. Indfrielsen skete i oktober 2001 ved indbetaling af 19.789 kr. Efterfølgende gjorde klagerens familie ophævelser over aftalens indgåelse og over indfrielsesbeløbets størrelse. Den 3. juni 2002 udarbejdede instituttet en redegørelse, hvoraf det fremgik, at klagerens ”samlede tab” baseret på de foretagne ud- og indbetalinger udgjorde i alt 13.374 kr. Heraf udgjorde omkostningerne ved låneoptagelsen og låneindfrielsen 11.795 kr.
Klageren nedlagde ved Nævnet påstand om, principalt at der ikke var indgået en låneaftale, subsidiært at indfrielsen burde være sket med et beløb på 10.232 kr. Instituttet påstod frifindelse.
Nævnet lagde efter det oplyste til grund, at klageren havde underskrevet aftale om tinglysningsservice, bolignedsparing og pantebrev, og at klageren var forpligtet af disse aftaler, idet der ikke for Nævnet var oplyst omstændigheder, der kunne fastslå, at aftalerne var ugyldige. Nævnet fandt det sandsynligt, at lånet - hvis instituttet havde reageret i rimelig tid på brevet af 23. april 2001 med en indfrielsesopgørelse - ville være indfriet i umiddelbar tilslutning hertil. Det beløb, der skulle være indbetalt i forbindelse med indfrielsen på det tidspunkt, ville i store træk have udgjort omkostningerne ved låneoptagelsen og låneindfrielsen. Nævnet fandt på den baggrund, at instituttet var pligtig at betale klageren differencen mellem 13.374 kr. og 11.795 kr. eller 1.579 kr.