Afregningskurs når "kurs alle handler" ikke er noteret.
| Sagsnummer: | 178/1997 |
| Dato: | 14-11-1997 |
| Ankenævn: | Niels Waage, Niels Busk, Peter Nedergaard, Bjarne Lau Pedersen, Ole Simonsen |
| Klageemne: |
Værdipapirer - afregningskurs
|
| Ledetekst: | Afregningskurs når "kurs alle handler" ikke er noteret. |
| Indklagede: | |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Den 1. april 1997 (tirsdag efter påske) anmodede klageren indklagede om til sit kapitalpensionsdepot at købe for ca. 20.000 kr. aktier i Royal Copenhagen.
Ved fondsnota af 2. april 1997 afregnede indklagede med valør den 7. s.m. salg af 33 stk. aktier i Royal Copenhagen A til kurs 620 svarende til 20.460 kr.
Af den officielle kursliste for Københavns Fondsbørs for den 2. april 1997 fremgår, at der den pågældende dag ikke blev noteret en "kurs alle handler" for Royal Copenhagen A. Seneste noterede "kurs alle handler" var for den 26. marts 1997 (onsdag før påske) og var 600.
Ved skrivelse af 7. april 1997 protesterede klageren over for indklagede mod afregningskursen. Indklagede fastholdt afregningskursen.
Af indklagedes vejledende prisliste for aktiehandel fremgår:
"Aktie | Kundens salg | Kundens køb |
a. Aktier defineret iflg. Kurslisten fra Københavns Fondsbørs som: "Ultra-likvide aktier" og registreret i [indklagedes] ordreregistreringssystem i tidsrummet fra handelsdagen minus 1 dag, kl. 14 til handelsdagen kl. 10:
.....
b. Aktier som nævnt under a) registreret i [indklagedes] ordreregistreringssystem efter kl. 10 samt aktier, som ej tilhører definitionen "Ultra-likvide aktier" på Københavns Fondsbørs, herunder aktieretter, tegningsretter samt udenlandske aktier:
Aktier noteret på Københavns Fondsbørs | ….. | [Indklagedes] aktuelle handelspriser |
.....
">AftalepartnereKunden og [indklagede] er direkte aftalepartnere i forbindelse med køb og salg af værdipapirer."
Indklagede har hos Københavns Fondsbørs indhentet oplysning om samtlige bud og udbud den 2. april 1997 i den omhandlede aktie. Ifølge disse oplysninger var bedste bud 600 og bedste udbud 620.
Klageren har den 6. maj 1997 indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at ændre afregningskursen til kurs 600 og betale 660 kr.
Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.
Klageren har anført, at han stiller sig uforstående over for afregningskursen på 620, da den officielle kurs ved bestillingen og de følgende dage lå på højest 600. Den fremlagte dokumentation viser, at der den 2. april 1997 ikke var købere til en kurs over 580. Udbudet på 620 kan være indklagedes eget udbud.
Indklagede har anført, at indklagede ikke er forpligtet til at afregne til en lavere kurs end sket, idet der blev afregnet til markedsprisen. Kurs 620 var laveste registrerede udbud den pågældende handelsdag. Højeste bud denne dag var 580, men der var ikke sælgere til denne kurs.
Ankenævnets bemærkninger:
Klageren anmodede den 1. april 1997 indklagede om at købe for ca. 20.000 kr. aktier i Royal Copenhagen, hvilket hverv indklagede påtog sig.
Den pågældende aktie blev ikke handlet på Københavns Fondsbørs den 2. april 1997, og der blev således ikke denne dag fastsat nogen officiel børskurs ("kurs alle handler"). Ifølge indklagedes regler for handel med værdipapirer kan indklagede i et sådant tilfælde foretage afregning på grundlag af indklagedes aktuelle handelspriser.
Den seneste "kurs alle handler" var noteret den 26. marts 1997 og lød på kurs 600.
Ankenævnet finder, at det må påhvile indklagede i fornødent omfang at godtgøre, at den kurs, der dannede grundlag for afregningen - dvs. kurs 620 - svarede til den faktiske markedskurs. Denne bevisbyrde må anses for løftet i det foreliggende tilfælde, hvor bedste udbud var 620. Det bemærkes, at størrelsen af udbuddet på kurs 620 ikke afveg så meget fra den sidste kendte "kurs alle handler", at dette måtte give indklagede anledning til at rette henvendelse til klageren med henblik på eventuel instruktion om udsættelse af købet.
Som følger heraf
Klagen tages ikke til følge.