Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Indsigelse mod selvrisiko.

Sagsnummer: 264/2007
Dato: 08-04-2008
Ankenævn: John Mosegaard, Karin Duerlund, Carsten Holdum, Bent Olufsen, Erik Sevaldsen
Klageemne: Betalingstjenester - meddelelse om bortkomst
Betalingstjenester - selvrisiko 1.200 kr./1.100 kr.
Ledetekst: Indsigelse mod selvrisiko.
Indklagede: Sparekassen Sjælland
Øvrige oplysninger:
Senere dom:
Pengeinstitutter

Indledning.

Denne sag vedrører, om klageren hæfter for selvrisikoen på 1.200 kr. ved et misbrug af hans Visa/Dankort.

Sagens omstændigheder.

Klageren har en konto med et tilknyttet Visa/Dankort hos Sparekassen Sjælland.

Den 6. februar 2007 blev klageren frastjålet sin pung, hvori Visa/Dankortet blev opbevaret. Tyveriet skete i lufthavnen på Tenerife kl. ca. 11 lokal tid, svarende til kl. ca. 12 dansk tid.

Klageren anmeldte tyveriet til politiet og fik Visa/Dankortet spærret.

Klageren har oplyst, at han meldte kortet spærret inden en time efter tyveriet. Sparekassen har oplyst, at kortet ifølge PBS blev spærret kl. 14.25. Spærringen blev registreret i sparekassens system til kortadministration kl. 14.26.27.

PBS har oplyst, at kortet blev spærret med årsagskoden "tabt kort" af en medarbejder i PBS's kundeservice, der bl.a. modtager opkald fra kortholdere og spærrer deres kort grundet disse henvendelser. PBS er ikke i besiddelse af en opkaldsliste, som i givet fald skal rekvireres hos TDC via politiet.

Banken har under sagen fremlagt en udskrift fra kortadministrationssystemet, hvoraf spærringstidspunktet fremgår.

Ifølge en transaktionsoversigt udskrevet af PBS blev der den 6. februar 2007 henholdsvis kl. 13.51.21 og kl. 13.52.32 godkendt to hævetransaktioner med Visa/Dankortet på i alt 1.994,72 kr.

Kl. 13.50.59 blev et hæveforsøg afvist på grund af forkert PIN-kode. I tidsrummet kl. 13.52.03-14.09.06 blev i alt syv hæveforsøg afvist på grund af overskridelse af transaktionsmaksimum. Kl. 14.32.05 blev et hæveforsøg afvist på grund af spærring af kortet.

Den 8. februar 2007 blev hævningerne på i alt 1.994,72 kr. og to hævegebyrer i tilknytning hertil på i alt 60 kr. bogført på klagerens konto.

Den 26. februar 2007 underskrev klageren en indsigelsesblanket vedrørende transaktionerne på i alt 2.054,72 kr.

Ved skrivelse af 27. marts 2007 meddelte sparekassen, at der var indsat 854,62 kr. på klagerens konto til dækning af tabet som følge af misbruget af Visa/Dankortet med fradrag af selvrisikoen på 1.200 kr.

Klageren gjorde indsigelse mod hæftelsen for selvrisikoen.

Den 1. oktober 2007 indbragte klageren sagen for Ankenævnet.

I forbindelse med klagen konstaterede sparekassen, at man ikke som anført i skrivelsen af 27. marts 2007 havde indsat 854,62 kr. på klagerens konto. Sparekassen indsatte den 23. oktober 2007 922,34 kr. på klagerens konto, svarende til de 854,62 kr. med tillæg af renter efter renteloven.

Parternes påstande.

Klageren har nedlagt påstand om, at Sparekassen Sjælland skal refundere det fulde beløb på 2.054,72 kr.

Sparekassen Sjælland har nedlagt påstand om frifindelse.

Parternes argumenter.

Klageren har anført, at han ikke bør hæfte for nogen del af misbruget.

PIN-koden var ikke noteret noget sted. PBS har fastholdt hans hæftelse med henvisning til, at PIN-koden blev anvendt ved transaktionerne. PBS forholdt sig ikke til, hvordan det kunne ske.

Ifølge Forbrugerombudsmanden skulle han være berettiget til at få hele misbruget dækket.

Tyveriet blev straks anmeldt til både politiet og pengeinstituttet.

Sparekassen Sjælland har anført, at begge misbrugshævninger skete før spærringen af dankortet. Kortets chip blev aflæst og korrekt PIN-kode blev anvendt.

Der er ikke grund til at tvivle på, at PBS har behandlet klagerens henvendelse om spærring på samme måde som alle andre henvendelser om spærring, og at spærringen er sket umiddelbart efter klagerens henvendelse til PBS. Klageren har ikke dokumenteret, at han skulle have spærret kortet tidligere end det tidspunkt, som sparekassen har fået oplyst af PBS.

Ifølge betalingsmiddellovens § 11, stk. 2 hæfter klageren for 1.200 kr. af misbruget.

Det beklages, at godtgørelsen på 854,62 kr. ikke blev udbetalt som anført i skrivelsen af 27. marts 2007.

Ankenævnets bemærkninger og konklusion.

Ankenævnet finder, at det må lægges til grund, at klageren ikke gav underretning om, at Visa/Dankortet var bortkommet, før de omhandlede misbrugshævninger havde fundet sted. Ankenævnet har herved lagt vægt på PBS's oplysninger om spærringen, som ikke klart er bestridt af klageren.

Det må endvidere lægges til grund, at hævningerne blev korrekt registreret og bogført, og at den til klagerens Visa/Dankort hørende PIN-kode blev anvendt ved misbruget af kortet.

Det følger herefter af § 11, stk. 2, i lov om visse betalingsmidler, at klageren hæfter for 1.200 kr. af tabet, selvom der ikke måtte være noget at bebrejde klageren med hensyn til dennes omgang med PIN-koden. Der foreligger ikke sådanne særlige omstændigheder - eksempelvis fratvingelse af kort og kode ved vold - som kan føre til, at selvrisikoen ikke bør gøres gældende.

Som følge heraf

Klagen tages ikke til følge. Klagegebyret tilbagebetales klageren.