Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Strakshandel.

Sagsnummer: 66/1997
Dato: 23-06-1997
Ankenævn: Niels Waage, Niels Busk, Peter Stig Hansen, Niels Bolt Jørgensen, Peter Møgelvang-Hansen
Klageemne: Værdipapirer - afregningskurs
Ledetekst: Strakshandel.
Indklagede:
Øvrige oplysninger:
Senere dom:
Pengeinstitutter

Mandag den 20. januar 1997 kontaktede klageren telefonisk indklagedes Gl. Virum afdeling med henblik på salg af en aktiepost i Radiometer og køb af aktier i Chr. Hansen Holding.

Ved fondsnota af samme dato med overskriften "Deres køb af aktier fra banken" afregnede afdelingen klagerens køb 180 aktier i Chr. Hansen Holding til kurs 811. Af notaen fremgår bl.a.:

"Aktierne er afregnet som "strakshandel" kl. 10.54. Bankens afregningskurser var på dette tidspunkt 811,000 ved kundens køb og 799,000 ved kundens salg.

.......

Der er ikke handlet i kommission."

Klageren har oplyst, at aktien fredag den 17. og mandag den 20. januar 1997 blev handlet til følgende kurser:

"Fredag den 17. januar: kl. 15.06: 798 kl. 15.11: 800 Mandag den 20. januar: kl. 10.54: 811 kl. 12.25: 805 kl. 12.26: 805 kl. 13.28: 794 kl. 14.02: 800 kl. 14.08: 805 kl. 14.53: 805"

Ifølge den officielle kursliste var kurs "alle handler" 809 den 17. januar 1997; højeste kurs var 815 og laveste kurs 798. Den 20. januar 1997 var kurs "alle handler" 805. I perioden 13. - 24. januar 1997 varierede kurs "alle handler" mellem 797 og 816. Højeste kurs i perioden var 820 og laveste kurs var 795.

Af indklagedes regler for handel med værdipapirer fremgår bl.a.:

"Køb og Salg.

Kunders ordrer om køb eller salg af værdipapirer udføres ikke i kommission, medmindre dette særligt er aftalt. Handel indgås derfor med banken som sælger eller køber, medmindre der er indgået skriftlig aftale om handel i kommission.

.....

Strakshandel med obligationer og aktier

I et større antal af de mest likvide obligationer og aktier - såvel danske som udenlandske - tilbydes løbende strakshandel til bankens aktuelle købs- og salgskurser.

Strakshandel fjerner den risiko for kursudsving, der ellers kan forekomme i tidsrummet mellem afgivelsen af en ordre og afregningstidspunktet.

Hvis den oplyste kurs accepteres, afsluttes handlen, og der udsendes efterfølgende en afregningsnota på den aftalte handelskurs.

Strakshandler er baseret på aktuelle markedskurser som kan variere i løbet af dagen. Derfor kan afregningskursen ved en strakshandel ikke umiddelbart sammenlignes med Fondsbørsens "Kurs alle handler", der er et vejet gennemsnit af alle handler/indberetninger kl. 0,00 - 15,30 den pågældende dag."

Ved klageskema af 13. februar 1997 har klageren indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at afregne handlen til kurs 805.

Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.

Klageren har anført, at kursen på den pågældende aktie over flere dage omkring købstidspunktet i dagspressen var angivet til ca. 805. Han har konstateret, at hans handel som den eneste er registreret til en kurs, som væsentligt overstiger kursniveauet ved øvrige handler samme dag. Det er hans opfattelse, at indklagede, der solgte aktien fra sin egenbeholdning, har beregnet sig en overkurs på 6% point, svarende til 1.080 kr. Indklagede bør refundere dette beløb.

Indklagede har anført, at købs- og salgspriser i indklagedes strakshandelssystem fastsættes i overensstemmelse med kursudviklingen på markedet. Ved dagens begyndelse sker fastsættelsen med udgangspunkt i bl.a. kursniveauet den foregående handelsdag. Indklagedes prissætning ved salget til klageren var udtryk for en forsvarlig og rimelig vurdering af salgsprisen på det pågældende handelstidspunkt, og der er hverken belæg eller formodning for, at indklagede har fastsat en overkurs. Kursen var på forhånd kendt og accepteret af klageren, som var bekendt med, at kursen på den pågældende aktie kunne ændre sig i løbet af dagen, således at en handel indgået på et andet tidspunkt ville kunne være sket til en anden kurs.

Ankenævnets bemærkninger:

Det lægges som ubestridt af klageren til grund, at aktiekøbet den 20. januar 1997 skete ved strakshandel til en kurs, der mellem indklagede og klageren på forhånd var aftalt til 811. Klageren måtte som følge heraf selv bære risikoen for, at denne kurs viste sig at overstige den officielle kurs for den pågældende dag. Ankenævnet finder ikke grundlag for at antage, at den aftalte kurs afveg fra markedskursen på handelstidspunktet.

Som følge heraf

Klagen tages ikke til følge.