Fejlekspedition ved indbetaling af ydelse på boliglån, krav om betaling af godtgørelse
| Sagsnummer: | 480/2000 |
| Dato: | 19-04-2001 |
| Ankenævn: | John Mosegaard, Inge Frølich, Karen Frøsig, Niels Bolt Jørgensen |
| Klageemne: |
Fejlekspedition - betalingsformidling
|
| Ledetekst: | Fejlekspedition ved indbetaling af ydelse på boliglån, krav om betaling af godtgørelse |
| Indklagede: | |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Medhold klager
Indledning.
Denne klage vedrører indklagedes fejlekspedition ved modtagelsen af klagerens indbetaling på et boliglån.
Sagens omstændigheder.
Den 6. juli 2000 modtog indklagede en af klageren fremsendt check på 13.250 kr. samt et girokort, der vedrørte ydelsen på klagerens boliglån hos indklagede. Ydelsen på boliglånet var 13.250 kr.
Indklagede har anført, at ved en fejl blev checken og girokortet behandlet som to forskellige transaktioner. Checken blev indsat på klagerens boliglån, mens girokortet blev betalt ved at hæve 13.250 kr. plus 10 kr. i gebyr på klagerens investeringskonto hos indklagede.
Den 29. august 2000 opgjorde indklagede klagerens investeringskonto i henhold til klagerens anmodning herom og overførte beløbet til klagerens nye pengeinstitut.
Ved skrivelse af 10. september 2000 gjorde klageren indklagede opmærksom på den begåede fejl. Klageren anmodede om, at indklagede overførte det samlede beløb på 13.250 kr. til en konto i klagerens nye pengeinstitut med tillæg af renter samt et strafgebyr på 500 kr.
Den 6. oktober 2000 indsatte indklagede 13.250 kr. på en nyoprettet konto for klageren med valør 1. september 2000; s.d. hævede indklagede beløbet med valør ligeledes 6. oktober 2000 og overførte beløbet til klagerens nye pengeinstitut. Ligeledes s.d. orienterede indklagede skriftligt klageren om ekspeditionen, men afviste at betale det af klageren krævede gebyr på 500 kr.
Parternes påstande.
Klageren har den 6. december 2000 indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at betale "renter vedr. uberettigede hævede beløb, kr. 10 i gebyr, kr. 500 i strafgebyr."
Indklagede har under sagens forberedelse betalt klageren gebyret på 10 kr. samt et renterefusionsbeløb på 119,01 kr. Indklagede har i øvrigt nedlagt påstand om frifindelse.
Parternes argumenter.
Klageren har ikke anført nærmere til støtte for sin påstand.
Indklagede har anført, at klageren ved betalingen af gebyret på 10 kr. samt renterefusionsbeløbet på 119,01 kr. er blevet fuldt kompenseret.
Indklagede finder ikke grundlag for at imødekomme klagerens krav om betaling af 500 kr. for klagerens ulejlighed som følge af de foretagne fejldispositioner.
Ankenævnets bemærkninger og konklusion.
Ankenævnet finder, at indklagede har kompenseret klageren fuldt ud i forbindelse med indklagedes fejlekspedition.
Der er ikke noget erstatningsretligt grundlag for at tilkende klageren godtgørelse for den ulejlighed, som klageren har haft i forbindelse med indklagedes fejlekspedition.
Som følge heraf
Klagen tages ikke til følge.
Klagegebyret tilbagebetales klageren.