Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Betalingsservice.

Sagsnummer: 454b/1990
Dato: 23-05-1991
Ankenævn: Frank Poulsen, Jørn Ravn, Niels Bolt Jørgensen, Arnold Kjær Larsen, Peter Møgelvang-Hansen
Klageemne: Afvisning - tvist § 5, stk. 3, nr. 2
Ledetekst: Betalingsservice.
Indklagede:
Øvrige oplysninger:
Senere dom:
Pengeinstitutter

Ved klageskema af 6. november 1990 indbragte klageren, der er taxavognmand, en klage omhandlende spørgsmålet om indklagedes ret til at lade et forsikringsselskab som kreditor foretage en betalingstilmelding via PBS på klagerens private konto hos indklagede.

Indklagede påstod sagen afvist med henvisning til Ankenævnets vedtægters § 2, stk. 2, idet klageren er erhvervsdrivende.

Ved kendelse af 6. marts 1991 bestemte Ankenævnet at fremme den indgivne klage til behandling i realiteten.

Sagens omstændigheder er følgende:

Af klagerens betalingsoversigt af l. november 1990 fremgik det, at der på klagerens konto i indklagedes Åbenrå afdeling l. november 1990 ville blive hævet 292 kr. til dækning af en arbejdsskadeforsikring. Da klageren tidligere havde opsagt forsikringen, der således ikke længere var i kraft, protesterede han overfor afdelingen, hvorefter betalingen blev annulleret.

Klageren har ikke nærmere præciseret sin påstand.

Indklagede har nedlagt påstand om afvisning.

Klageren har anført, at den omhandlede betalingstilmelding er sket uden hans vidende. Hans ønske er at opnå mindre kreativitet og større troværdighed.

Indklagede har anført, at da klagen ikke angår en konkret formueretlig tvist, idet den omhandlede betaling blev annulleret rettidigt, og således ikke gennemførtes, har klageren ikke lidt noget tab. Den omhandlede PBS-tilmelding er endvidere ikke foretaget af indklagede, men af forsikringsselskabet uden indklagedes medvirken.

Ankenævnets bemærkninger:

Da den omhandlede PBS-betaling ikke blev gennemført, findes klageren ikke at have lidt et tab, og der består således ikke nogen konkret formueretlig tvist mellem sagens parter.

Som følge heraf

Ankenævnet kan ikke behandle denne klage. Klagegebyret tilbagebetaltes klageren.