Forgæves forsøg på overførsel til udlandet, kurstab.
| Sagsnummer: | 232/1988 |
| Dato: | 23-08-1989 |
| Ankenævn: | Peter Blok, Mogens Hvelplund, Niels Bolt Jørgensen, Peter Møgelvang-Hansen, Kirsten Nielsen |
| Klageemne: |
Valuta - øvrige spørgsmål
|
| Ledetekst: | Forgæves forsøg på overførsel til udlandet, kurstab. |
| Indklagede: | |
| Øvrige oplysninger: | |
| Senere dom: | |
| Pengeinstitutter |
Medhold klager
I forbindelse med køb af en feriebolig på Madeira kontaktede klagerne den 16. august 1988 indklagedes Silkeborg afdeling med henblik på overførsel af modværdien i escudos af 950.000 dkr. til sælger i Portugal. Den 31. august 1988 henvendte klagerne sig atter i afdelingen og oplyste, at overførslen var spærret i Portugal og ikke kunne frigives til købsformålet. Overførslen blev herefter tilbagekaldt og omvekslet til US$, hvorefter beløbet blev overført. Klagernes kurstab ved omveksling fra escudos til US$ beløb sig til 6.970 kr.
I skrivelse af 8. september 1988 bekræftede indklagedes direktion overfor klagerne, at indklagede ville refundere det normale kurstillæg/fradrag, der beregnes ved køb og salg af valuta, men ikke det opståede kurstab. Klagerne overgav herefter sagen til deres advokat, som i skrivelse af 26. september 1988 til indklagedes direktion fremsatte krav om betaling også af kurstabet og anførte, at klagerne efterfølgende var blevet opmærksom på, at overførslen til Portugal ikke kunne foretages i escudos, hvilket afdelingens medarbejdere burde have været opmærksom på. I skrivelse af 13. oktober 1988 fastholdt indklagede ikke at ville godtgøre klagerne det opståede kurstab under henvisning til, at klagerne selv havde anmodet om at få beløbet overført i escudos, og at der i henhold til de danske valutasbestemmelser intet var til hinder for at overføre modværdien af 950.000 kr. i escudos til Portugal, når betalingen som her sker til køb af ikke-erhvervsmæssig ejendom.
Klagerne har herefter indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at erstatte dem det kurstab, de har lidt ved omvekslingen. Klagerne har opgjort tabet til 6.970 kr. med tillæg af renter.
Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.
Til støtte for påstanden har klagerne anført, at indklagede burde have været opmærksom på, at Portugals valutabestemmelser på daværende tidspunkt var til hinder for, at betaling kunne ske i escudos. Klagerne har indhentet oplysninger vedrørende de portugisiske valutabestemmelser hos Den danske ambassade i Portugal. Det fremgår af ambassadens besvarelse, at reglerne blev liberaliseret den 7. december 1988, det vil sige efter den omhandlede overførsel. Før dette tidspunkt krævede betaling i escudos særlig tilladelse fra den portugisiske nationalbank.
Indklagede har til støtte for den nedlagte påstand gjort gældende, at de danske valutabestemmelser ikke er til hinder for at overføre escudos til Portugal, og at indklagede kun kan holdes ansvarlig for, at de danske regler overholdes. De portugisiske regler er endvidere efter indklagedes opfattelse ikke til hinder for, at der overføres escudos til Portugal, såfremt der er tale om en bankoverførsel. Årsagen til problemerne var måske, at klagerne ikke havde opnået tilladelse til at erhverve ejendommen. Dette kan indklagede ikke være ansvarlig for.
Ankenævnets bemærkninger:
Det må efter det foreliggende lægges til grund, at der efter de portugisiske valutabestemmelser, der gjaldt i august 1988, ikke kunne ske betaling til den portugisiske sælger i escudos, med mindre der forelå særlig tilladelse fra den portugisiske nationalbank, og at dette var årsagen til, at den første overførsel ikke kunne gennemføres. Indklagedes medarbejdere burde have været bekendt med det portugisiske forbud mod betaling i escudos, og indklagede findes derfor at burde godtgøre klagerne det lidte kurstab med tillæg af renter som nedenfor bestemt.
Som følge heraf
Indklagede bør inden 4 uger til klagerne betale 6.970 kr. med tillæg af renter efter renteloven fra den 27. oktober 1988, til betaling sker. Klagegebyret tilbagebetales klagerne.