Det finansielle ankenævn behandler klager fra private kunder over pengeinstitutter, realkreditinstitutter og investeringsfonde.

Afgørelse

Ordre om salg af mindre likvide aktier ved gennemsnitshandel afregnet til aktuel salgskurs.

Sagsnummer: 21/2001
Dato: 03-09-2001
Ankenævn: Peter Blok, Inge Frølich, Peter Stig Hansen, Grit Munk, Bjarne Lau Pedersen
Klageemne: Værdipapirer - afregningskurs
Netbank - værdipapirer
Ledetekst: Ordre om salg af mindre likvide aktier ved gennemsnitshandel afregnet til aktuel salgskurs.
Indklagede:
Øvrige oplysninger: OF
Senere dom:
Pengeinstitutter

Medhold klager


Indledning.

Denne sag vedrører klagerens krav om afregning af et aktiesalg til gennemsnitskurs frem for aktuel salgskurs.

Sagens omstændigheder.

Den 22. juni 2000 indgik klageren en aftale med indklagede om tilslutning til indklagedes PC bank og Online investering. Af indklagedes "Regler for Online investering - Privat", der var en del af aftalen, fremgår bl.a.:

"2.4. Handel med danske værdipapirerDu kan vælge mellem strakshandel og gennemsnitshandel med eller uden limitering.

………….

2.4.2 GennemsnitshandelHvis ikke du ønsker, at handle til strakspris, eller markedet ikke giver mulighed for det, kan du afgive din ordre som gennemsnitshandel. Ordren gennemføres kun på børsdage og forsøges gennemført hurtigst muligt.

Hvis du afgiver ordren inden kl. 10.30, gennemføres handlen som regel samme dag til et gennemsnit af de kurser, der har været handlet til på Københavns Fondsbørs i løbet af dagen indtil kl. 15.30.

Hvis ordren afgives efter kl. 10.30, gennemføres handlen som regel først børsdagen efter til denne dags gennemsnitskurs."

Af indklagedes regler for handel med værdipapirer, som ligeledes var en del af aftalen, fremgår bl.a.:

"Handel gennem [indklagede]Køber eller sælger du værdipapirer gennem [indklagede], sker handlen som regel til og fra bankens handelsbeholdning af værdipapirer. Selvom ordren afregnes i forhold til kurserne på Københavns Fondsbørs, er det [ indklagede] , der er din modpart, når der handles aktier og obligationer.

…………..

HandelsformerNår du køber eller sælger obligationer og aktier gennem [ indklagede] , kan du handle på tre måder:

-

Strakshandel

-

Gennemsnitshandel

-

Handel direkte på Københavns Fondsbørs (kun aktier).



………….

GennemsnitshandelHvis du ikke ønsker, eller markedet ikke giver mulighed for at handle til strakskurser, kan ordren afgives som en gennemsnitshandel. Det betyder, at du får handlet til et gennemsnit af de kurser, der har været handlet til i løbet af dagen. Hvilken kurs, du får handlet til, afhænger af, hvor likvidt papiret er, og hvor stor handlen er.

Kontakter du banken inden kl. 10.30, vil din ordre blive handlet samme dag, hvis markedet giver mulighed for det.

…………

Københavns Fondsbørs beregner hver dag gennemsnitskurser kl. 15.30 og kl. 17.00. Der er to typer gennemsnitskurser: "Alle handler" og "Medlemsgennemsnitskurs". Det er sidstnævnte kurs kl. 15.30, som danner udgangspunkt for bankens afregning af ordrerne.

Gennemsnitshandler, herunder limiterede gennemsnitshandler, afregnes normalt til medlemsgennemsnitskurs. Men, som du kan se efterfølgende, er der undtagelser, hvor likviditeten er dårlig.

…………

AktierAfregningsprincipper Danske aktier

Hvis kursværdierne overstiger de angivne niveauer i skemaerne, handles individuelt.

………….

Handelsform

Omsætte-lighed

Beløb

Afregnings-kurser

Kurstillæg/-fradrag *)

Gennem-snitshandel

Ultralikvide

Kursværdi under 400.000 kr.

Medlems-gennemsnitskurs

+0,25, når du køber

-0,25, når du sælger

Likvide

Kursværdi under 100.000 kr.

Medlems-gennemsnitskurs

+0,25, når du køber

-0,25, når du sælger

Kursværdi 100.000-400.000 kr.

Aktuel købs-/salgskurs

Mindrelikvide

Kursværdi under 40.000 kr.

Medlems-gennem-snitskurs

+0,25, når du køber

-0,25, når du sælger

Kursværdi 40.000-400.000 kr.

Aktuel købs-/salgskurs

…………

FONT-WEIGHT: bold">Som medlemsgennemsnitskurs benyttes kursen kl. 15.30. Aktuel købs-/salgskurs betyder, at værdipapiret handles bedst muligt i kommission. Se også side 1: Handel gennem [ indklagede] ."

Den 21. december 2000 kl. 8.48 afgav klageren via onlinesystemet ordre om salg af 876 stk. aktier i F. Junkers Industrier som gennemsnitshandel.

Indklagede har oplyst, at handlen blev gennemført samme dag kl. 16.10, idet indklagede overtog aktierne til kurs 100, hvoraf i alt 600 stk. straks blev videresolgt over børsen til kurs 100 til et andet pengeinstitut.

Af indklagedes handelsbekræftelse til klageren dateret den 21. december 2000 fremgår bl.a.:

"På grund af handelsbeløbets størrelse i det pågældende papir har [ indklagede] fraveget at handle til den officielle medlemsgennemsnitskurs. Ordren er handlet til den bedst opnåelige kurs udfra de aktuelle handelspriser.

Københavns Fondsbørs officielle medlemsgennemsnitskurs kl. 15.30 på handelsdagen var 107,32."

FONT-WEIGHT: bold">Parternes påstande.

Den 19. januar 2001 har klageren indbragt sagen for Ankenævnet med påstand om, at indklagede tilpligtes at afregne handlen til gennemsnitskursen 107,32.

Indklagede har nedlagt påstand om frifindelse.

FONT-WEIGHT: bold">Parternes argumenter.

Klageren har anført, at han om morgenen den 21. december 2000 forsøgte at sælge aktierne ved en strakshandel til en af indklagede annonceret strakskurs på 110. Da dette ikke lykkedes, afgav han ordre om salg af aktierne som gennemsnitshandel, hvilken ordre onlinesystemet registrerede og accepterede. Indklagede var derfor uberettiget til efterfølgende at afregne handlen på grundlag af en aktuel salgskurs.

Han var ikke bekendt med, at aktierne var klassificeret som "mindre likvide", og at der i systemet fandtes et link til en klassificeringsliste, hvoraf dette fremgik. Denne oplysning fik han først, da han den følgende dag kontaktede indklagede for at klage over afregningen.

Systemet burde have advaret ham om, at handlen ikke ville blive afregnet til gennemsnitskurs. I givet fald ville han straks have annulleret handlen med henblik på at undersøge konsekvenserne heraf. Han havde således haft mulighed for enten at dele handlen op i mindre portioner eller at fastsætte en mindste salgskurs (limit).

Indklagede fraveg uden varsel den handelsform, som han ønskede, og som han havde fået bekræftelse på.

Indklagede har anført, at klagerens gennemsnitshandel i overensstemmelse med reglerne for værdipapirhandel blev afregnet til aktuel salgskurs, idet der var tale om mindre likvide aktier med en kursværdi på over 40.000 kr.

At en ordre indlægges som en gennemsnitshandel betyder ikke, at ordren i alle tilfælde vil blive afregnet til gennemsnitskurser. Dette fremgår af aftalegrundlaget og burde være klageren bekendt. Klageren kunne derfor ikke have en berettiget forventning om, at det pågældende salg blev gennemført til gennemsnitskursen. I systemet er der links direkte fra afregningsreglerne til lister over klassificering af de enkelte aktier. Oplysning om aktiers klassificering kan også fås via filialerne.

Ved handel med mindre likvide aktier er der ofte en stor forskel på tilbudte købskurser (bud) og tilbudte salgskurser (udbud). For at et salg kan gennemføres, må man finde en køber enten til den udbudspris, man forlanger, eller selv acceptere et bud fra en potentiel køber.

Den 21. december 2000 var der et begrænset antal handler med aktier i F. Junkers Industrier. Bud varierede mellem 95 og 105, mens udbuddet varierede mellem 105 og 110.

Da afregning skete til den kurs, der var budt på Københavns Fondsbørs på handelstidspunktet, har klageren ikke lidt noget tab.

Indklagedes regler for handel med værdipapirer og afregningen af den konkrete handel er i overensstemmelse med Københavns Fondsbørs's regler om Best execution.

Der angives ingen strakskurser på danske aktier i Online investering før fondsbørsens åbning kl. 9.00. Den af klageren oplyste kurs på 110 har formentlig været den købskurs, som aktien senest var handlet til.

FONT-WEIGHT: bold">Ankenævnets bemærkninger og konklusion.

3 medlemmer - Peter Blok, Inge Frølich og Grit Munk - udtaler:

Det fremgår af indklagedes regler for handel med værdipapirer - men ikke af indklagedes regler for Online investering - at indklagede anvender udtrykket gennemsnitshandel om alle andre handler end strakshandler og handler direkte på Københavns Fondsbørs, selv om disse andre handler efter reglerne i en række tilfælde, herunder ved handel som i det foreliggende tilfælde med mindre likvide aktier med en kursværdi over 40.000 kr., faktisk ikke afregnes til en gennemsnitskurs, men til den på handelstidspunktet aktuelle kurs (den bedst opnåelige kurs). Vi finder, at denne anvendelse af udtrykket gennemsnitshandel - der vil blive opfattet som synonymt med udtrykket gennemsnitskurshandel - er misvisende, og at dette efter omstændighederne må tillægges betydning i tilfælde, hvor det ved handelens indgåelse udtrykkeligt er aftalt, at handlen skal gennemføres som en gennemsnitshandel.

I det foreliggende tilfælde afgav klageren gennem indklagedes onlinesystem ordre om salg af 876 aktier i F. Junkers Industrier som gennemsnitshandel, hvilket uden forbehold blev accepteret af systemet. Klageren var derfor berettiget til at gå ud fra, at salget ville blive afregnet til den af indklagede anvendte gennemsnitskurs - medlemsgennemsnitskursen kl. 15.30 - og efter det foran anførte findes indklagede ikke at kunne påberåbe sig den afvigende bestemmelse i reglerne om handel med værdipapirer. Vi stemmer derfor for at tage klagerens påstand om, at aktiesalget skal afregnes til kurs 107,32 i stedet for til kurs 100, til følge. Indklagede skal herefter til klageren betale 876 x 7,32 kr. med fradrag af kurtage 0,50% eller 6.380,26 kr., hvilket beløb bør forrentes som nedenfor bestemt.

2 medlemmer - Peter Stig Hansen og Bjarne Lau Pedersen - udtaler:

Af regelsættet for handel med værdipapirer, som er gældende i retsforholdet mellem klageren og indklagede, fremgår, at der kan vælges mellem 3 handelsmetoder.

I afsnittet om gennemsnitshandel er det tydeligt anført, at der er en undtagelse, hvor likviditeten er dårlig. Hvorledes der forholdes med denne type aktiehandler fremgår klart af det efterstående skema, som der er henvist til.

Vi finder herefter ikke, at det kan kritiseres indklagede, at disse tilfælde ikke er beskrevet i et særskilt afsnit i regelsættet.

Det afgørende må være, at klageren ved at gennemlæse regelsættet bliver gjort opmærksom på, at visse handler ikke kan gennemføres som en gennemsnitshandel.

Vi bemærker i den forbindelse, at klageren har oplyst, at der i indklagedes online system er link til liste over klassificering af aktier, hvilket vi opfatter således, at det af listerne kan konstateres, hvilke aktier indklagede opfatter som mindre likvide, og som derfor i h.t. regelsættet ikke kan handles til gennemsnitskurser.

Vi finder således ikke, at klageren berettiget kunne gå ud fra, at aktiesalget af de 876 F. Junckers Industrier kunne gennemføres til gennemsnitskurs.

Vi stemmer derfor for, at klagen ikke tages til følge.

Afgørelsen træffes efter stemmeflertallet.

Som følge heraf

Indklagede skal inden 4 uger til klageren betale 6.380,26 kr. med rente efter renteloven fra den 28. december 2000.

Klagegebyret tilbagebetales klageren.